Dojazd, mapy

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe Oberschlesischen Schmalspurbahnen Upper Silesian Narrow Gauge Railways

Website (C) 1997-2007 Jakub Halor

Przystanek początkowy BYTOM WĄSK. ZNAJDUJE SIĘ PRZY DWORCU GŁÓWNYM PKP
wejście na peron wąskotorowy od strony ul. Zabrzańskiej. 

JAK DOJECHAĆ DO STACJI BYTOM WĄSK.?

...tak jak na główny bytomski dworzec kolejowy i autobusowy, pociagami PKP i autobusami komunikacji miejskiej i regionalnej. Z Siemianowic także minibusem linii KW w sezonie zsynchronizowanej z kursami kolei wąskotorowej. Tramwaje linii 5,9,18,30 z Zabrza i Rudy Śl. mają przystanek (Bytom Zamłynie) bezpośrednio przy peronie wąskotorowym, w pobliżu (Bytom Łagiewnicka) zatrzymuje sie także tramwaj linii 7 z Katowic, Chorzowa Batorego i Świętochłowic. Peron wąskotorowy położony jest od strony ul. Zabrzańskiej, wejście schodami do góry bezpośrednio przy wspomnianym przystanku tramwajów linii 5,9,18,30 w kierunku Rudy i Zabrza. 

JAK DOJECHAĆ DO STACJI I PAROWOZOWNI BYTOM KARB WĄSK.?

Samochodem od strony centrum Bytomia kierujemy się na Wrocław ul. Wrocławską, skręcamy w lewo w ul. Reja bezpośrednio przed stacją benzynową BP (widoczną po lewej) i pętlą tramwajową linii 8 i 41 (widoczną po prawej), nastepnie po ok. 100 metrach na skrzyżowaniu w prawo i osiedlową uliczką do końca. Tramwajem 8 lub 41 do otatniego przystanku przy Szkole Górniczej, przechodzimy na drugą strone ul. Wrocławskiej i idziemy ul. Reja ok. 100 metrów prosto, na skrzyżowaniu w prawo i osiedlową uliczką do końca. 
NASZ ADRES:
Górnośląskie Koleje Wąskotorowe, Parowozownia Bytom Karb Wąsk.: ul. Reja, 41-900 Bytom
tel. (0) 600 610 359
 


 Muzeum przy ul. Brzezińskiej w dawnych warsztatach naprawczych jest obecnie nieczynne.
 Część zbiorów wystawiana będzie przy lokomotywowni Bytom Karb Wąsk. po ogłoszeniu.

Ekspozycja składa się z kolekcji mundurów, lamp parowozowych, sygnałowych, konduktorskich, mosiężnych stempli stacyjnych oraz sporej ilości kolejowych aparatów i central telefonicznych. Ponadto można obejrzeć duży zbiór zdjęć z historii Górnośląskich Kolei Wąskotorowych oraz archiwalne dokumenty. Ciekawostkami są niemal stuletnia piła do cięcia szyn oraz kompletna dokumentacja parowozu Tw53. Ponadto prezentujemy halę napraw lokomotyw, tabor kolejowy, kuźnię, narzędziownię oraz fragment hali wagonowej.

Fotoreportaż Jakuba Kufy z otwarcia muzeum w dniu 30 marca 2003 

 




Wyświetl większą mapę

 

bytomgkwplustram.jpg (129301 bytes)

Plan centrum Bytomia z zaznaczonymi stacjami GKW

  Plany i mapy 150-lecie GKW

Poprzednia Menu Następna