Aktualności

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe Oberschlesischen Schmalspurbahnen Upper Silesian Narrow Gauge Railways

Website (C) 1997-2007 Jakub Halor

 Aktualny rozkład jazdy  na stronie SGKW.eu

 

Już 26 maja 2023 Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych zaprasza na wieczorny przejazd na trasie Bytom Karb Wąskotorowy - Miasteczko Śląskie Wąskotorowe - Bytom Karb Wąskotorowy (Bytom Wąskotorowy).

Plan szychty: 18:00 odjazd z przystanku Bytom Wąskotorowy (nieobowiązkowy) ➡18:15 zbiórka w rejonie nastawni BKw (pinezka z lokalizacją w komentarzu) 18:00 - 20:15 w tym czasie nasi przewodnicy oprowadzą Was po terenie naszej stacji. Będzie także możliwość upieczenia kiełbasek przy ognisku (zapewniamy kije do pieczenia, kiełbaski chętni na pieczenie przynoszą swoje). Otwarta będzie nasza Izba Tradycji wraz z sklepikiem z pamiątkami. 20:30 - wyjazd pociągu w kierunku stacji Miasteczko Śląskie Wąskotorowe 22:50* - przyjazd pociągu do stacji Bytom Karb Wąskotorowy (*uwaga, godzina przyjazdu może ulec zmianie) 23:00* - przyjazd pociągu do przystanku Bytom Wąskotorowy (*uwaga, godzina przyjazdu może ulec zmianie)

Informacja ile kosztuje taka przyjemność na stronie organizatora bilety.sgkw.eu

Uwaga Liczba miejsc ograniczona

Pociąg będzie prowadzony lokomotywą spalinową typu Lxd2. Pociąg prowadzi wagony letnie otwarte i zamknięte, bez ogrzewania. Organizator zastrzega zmianę części imprezy dotyczącej ogniska w przypadku niekorzystnej pogody.

 

9 października 2022 zapraszamy na przejazd pociągiem wąskotorowym przez... granicę! Tak, tak, do roku 1939 w pomiędzy Dąbrową Miejską a Suchą Górą kolej wąskotorowa przekraczała ówczesną granicę polsko - niemiecką. Pociąg poprowadzi nasz parowóz Ryszard, a na granicy podróżnych czeka kontrola bagaży i dokumentów. Po powrocie do Bytomia zapraszamy na zwiedzanie stacji i Izby Tradycji, a o 16.45 na pogawękę o dziwnych czasach, czyli funkcjonowaniu tramwajów i kolei wąskotorowej na podzielonym granicą państwową Górnym Śląsku.
Bilety do nabycia na przez internet w naszym sklepie oraz u konduktora przed odjazdem pociągu (w miarę wolnych miejsc)
Bilet normalny w relacji Bytom Karb Wąskotorowy - Tarnowskie Góry (tam i powrót): 35 zł
Bilet ulgowy w relacji Bytom Karb Wąskotorowy - Tarnowskie Góry (tam i powrót): 25 zł
Można nabyć bilety w relacji Tarnowskie Góry - Bytom Karb Wąskotorowy - Tarnowskie Góry
Dzieci w wieku do lat 4: bezpłatnie
Bilety ulgowe przysługują dzieciom w wieku od 4 do 7 lat (na podstawie oświadczenia opiekuna), uczniom do ukończenia 18 roku życia, studentom do ukończenia 24 roku życia oraz osobom niepełnosprawnym. W celu skorzystania z ulgi należy przestawić odpowieni dokument (legitymację szkolną lub studencką, legitymację rencisty lub orzeczenie o niepełnosprawności)
UWAGA: nie ma możliwości przewozu rowerów
Zwiedzanie stacji rozpoczyna się o godzinie 11:40, 14:10 oraz 16:40 pod nastawnią BKw (na przeciw peronu)
Izba Tradycji i sklep z pamiątkami czynne w godzinach 11.30 - 17.00
O 16:45 zapraszamy do hali Parowozowni Bytom Karb na pogawędkę o dziwnych czasach, czyli o funkcjnowaniu tramwajów i kolei wąskotorowej na Górnym Śląsku po jego podziale pomiędzy Polskę a Niemcy

ROZKŁAD JAZDY WAŻNY 9 PAŹDZIERNIKA 2022
https://www.sgkw.eu/rj-granica2.jpg

 

Bytom, 9 maja 2021 - zapraszamy na majówkę z GKW

Bytom, czerwiec 2020

Od 27 czerwca do 30 sierpnia w soboty i niedziele kursują pociągi turystyczne na trasie Bytom Wąsk. - Tarnowskie Góry - Miasteczko Śląskie

Ze względu na ograniczenia sanitarne w wagonach może podróżować tylko tyle pasażerów, ile jest miejsc siedzących.

Wakacyjny rozkład jazdy

 

Katowice, 3 października 2019 (Koleje Śląskie)

Srebrny Pociąg znów na torach!

Uwaga!  Świetna okazja dla żądnych przygód oraz miłośników aktywnego spędzania czasu! Na tory wraca „Srebrny Pociąg”! Już od 6 października będzie można odbyć niezwykłą podróż za jeden bilet! 

W ramach oferty na jednym bilecie można przejechać pociągiem Kolei Śląskich z Katowic do Bytomia i z powrotem oraz pociągiem wąskotorowym z Bytomia do Tarnowskich Gór (i, oczywiście, z powrotem), zwiedzić wpisaną na Listę Dziedzictwa UNESCO Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach oraz największą i najstarszą stację kolei wąskotorowej w Polsce – stację Bytom Karb Wąskotorowy.

Kiedy i jak?
Srebrny Pociąg będzie kursował w każdą niedzielę od 6 października do 8 grudnia. Początek trasy to stacja Katowice, skąd o 10:00 wyruszy pociąg Kolei Śląskich (kierunek Lubliniec). Następnie, w Bytomiu, po zaplanowanej przesiadce na tzw. „5 peron” Bytom Wąskotorowy, o 10.30 wyruszy pociąg Górnośląskich Kolei Wąskotorowych do stacji Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra (przyjazd 11.10). W godzinach 11.30-14.00 będzie miało miejsce zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra i Skansenu Maszyn Parowych. Odjazd powrotnego pociągu wąskotorowego ze stacji Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra nastąpi o godzinie 14.30, by do Bytomia Wąskotorowego dotrzeć na godzinę 16.00. Natomiast z Bytomia pociąg Kolei Śląskich do Katowic odjedzie o godzinie 16.21 (przyjazd o godz. 16.44).

Temperatura w kopalni wynosi ok. 10 stopni Celsjusza, dlatego zaleca się ubrać cieplejszy strój i wygodne obuwie. 

Bilet – cena i gdzie go kupić?

Bilet normalny kosztuje 55 zł, a ulgowy, przysługujący dzieciom oraz młodzieży i osobom uczącym się do 26 roku życia, 45 zł za okazaniem ważnej legitymacji.

Cena biletu obejmuje:

    przejazd pociągami Kolei Śląskich w relacji Katowice – Bytom oraz powrotnym Bytom – Katowice,
    przejazd pociągami wąskotorowymi w relacji Bytom Wąskotorowy – Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra oraz powrotnym Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra – Bytom Wąskotorowy,
    zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra z przewodnikiem.
    zwiedzanie stacji Bytom Karb Wąskotorowy

Bilety można nabyć:

    w Centrum Obsługi Pasażera Kolei Śląskich w Katowicach w budynku dworca
    w serwisie internetowym Goout.net
    na przystanku Bytom Wąskotorowy lub Bytom Karb Wąskotorowy w dniu przejazdu tuż przed odjazdem pociągu wąskotorowego (jedynie w przypadku wolnych miejsc).

Gdzie można znaleźć szczegóły oferty?

Więcej szczegółów na temat imprezy można znaleźć m.in w regulaminie oferty oraz na stronie Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Można także zadzwonić do Biura Obsługi Klienta Kolei Śląskich (czynne od poniedziałku do piątku w godz. 7-15, tel.: 32 479 55 55), do Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych (tel.: 666 904 142) lub do Zabytkowej Kopalni Srebra (pon – pt – od 8:30 – 16:30 – tel.: 32 285 49 96 , w dniu przejazdu 9.00 – 15.00 – tel.: 32 285 29 81).

Bytom 8.06.2019 r.

INDUexpress

8 czerwca 2019 z okazji Industriady Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych oferuje przejazdy pociągami pomiędzy Bytomiem, a Tarnowskimi Górami oraz na trasie Bytom Wąskotorowy › Szombierki Elektrownia › Bytom Karb Wąskotorowy.

Adresy naszych przystanków:
Bytom Wąskotorowy - ul. Zabrzańska, Dworzec PKP
Szombierki - w pobliżu elektrociepłowni po wschodniej stronie
Bytom Karb Wąskotorowy - ul. Reja
Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra - ul. Szczęść Boże 81

Ceny biletów:

Bytom Karb Wąskotorowy › Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra bilet: 10 zł / 5 zł Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra › Bytom Karb Wąskotorowy bilet: 10 zł / 5 zł

Przejazdy na odcinku Bytom - Szombierki Elektrownia - Bytom Karb Wąsk. bezpłatne!!!

Więcej informacji: https://www.facebook.com/GKWBytom/


Katowice, Bytom, Tarnowskie Góry, 1.10.2018 r.

http://sgkw.eu/2018/10/srebrny-pociag-wraca-do-rozkladu-jazdy/

UNESCO: „Srebrny Pociąg” wraca do rozkładu jazdy

Lubisz aktywnie spędzać czas? Interesujesz się industrialną historią naszego kraju? Chcesz odkryć Szlak Zabytków Techniki? Już 7 października na jednym bilecie odkryjesz aż trzy śląskie atrakcje! Do turystycznego rozkładu jazdy wraca „Srebrny Pociąg”, czyli przejazdy najstarszą nieprzerwanie czynną koleją wąskotorową na świecie i nowoczesnym pociągiem Kolei Śląskich, z finałem w podziemiach górniczych wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. A wszystko to w województwie śląskim, gdzie bije industrialne serce Polski.

„Srebrny Pociąg” to propozycja adresowana przede wszystkim do aktywnych odkrywców. Oferta umożliwia przejazdy pociągami Kolei Śląskich i Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, a także zwiedzanie z przewodnikiem Skansenu Maszyn Parowych i Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, której podziemia wpisano w ubiegłym roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co więcej, w tym roku „Srebrny Pociąg” wzbogacił się o jeszcze jedną atrakcję, która powinna przypaść do gustu szczególnie miłośnikom kolei. W ramach oferty możliwe będzie bowiem również zwiedzanie Stacji i Parowozowni Bytom – Karb.

Organizatorami wspólnego przedsięwzięcia pn. „Srebrny Pociąg” są Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej – dwie organizacje pozarządowe promujące dziedzictwo przemysłowe regionu oraz Koleje Śląskie – liczący się na rynku przewoźnik. Dzięki współpracy tych trzech podmiotów turyści będą mogli skorzystać z kompleksowej i jedynej w swoim rodzaju oferty. Obejmuje ona przejazd pociągami Kolei Śląskich na trasie Katowice – Bytom i Bytom – Katowice, przejazd koleją wąskotorową na trasie Bytom – Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra i z powrotem, zwiedzanie Stacji i Parowozowni Bytom Karb oraz Zabytkowej Kopalni Srebra wraz ze Skansenem Maszyn Parowych.

Znajdująca się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach i Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w Bytomiu to dwie bardzo ciekawe atrakcje województwa śląskiego. Łączy je nie tylko wspólna historia industrializacji regionu, ale również obecność na Szlaku Zabytków Techniki.

„Srebrny Pociąg” będzie kursował w każdą niedzielę, począwszy od 7 października, aż do 9 grudnia włącznie. Początek trasy to stacja Katowice, skąd o 8:18 wyruszy pociąg Kolei Śląskich (kierunek Lubliniec, przyjazd na stację Bytom o 8:44). Następnie, w Bytomiu, po zaplanowanej przesiadce na tzw. „5 peron” Bytom Wąskotorowy, o 9:00 wyruszy pociąg Górnośląskich Kolei Wąskotorowych do stacji Tarnowskie Góry – Kopalnia Srebra (przyjazd: 9:50).

Po krótkim spacerze z peronu będzie miało miejsce zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra i Skansenu Maszyn Parowych. Do dyspozycji turystów będzie także sala kinowa kopalni, w której zaprezentowane zostaną archiwalne filmy związane z kolejnictwem. Na miejscu znajduje się restauracja oraz sklepy z pamiątkami i minerałami.

Odjazd powrotnego pociągu wąskotorowego ze stacji Tarnowskie Góry – Kopalnia Srebra nastąpi o godzinie 14:00, by do Bytomia Wąskotorowego dotrzeć na godzinę 15:50. Natomiast z Bytomia pociąg Kolei Śląskich do Katowic odjedzie o godzinie 16:21 (przyjazd do Katowic o godz. 16:44).

Podczas wycieczki zachęcamy do kolekcjonowania pieczątek w ramach konkursu „Podróżuj Szlakiem Zabytków Techniki”. To konkurs, w którym wygrywają wszyscy. Wystarczy zwiedzić 10 wybranych zabytków techniki należących do Szlaku i zebrać z każdego zwiedzanego obiektu pieczątkę na specjalnej ulotce. Można ją znaleźć w obiektach Szlaku lub wydrukować ze strony zabytkitechniki.pl (zakładka „Konkurs”). Bezpłatne gadżety czekają na każdego. Szczegółowe zasady określa Regulamin, dostępny na stronie www.

 

Katowice, Bytom, Tarnowskie Góry, 27.09.2016 r.

Srebrny pociąg do podziemi

Już 2 października przekonamy się, że lepszy jest Srebrny Pociąg na wyciągnięcie ręki, niż złoty gdzieś pod ziemią. Po raz pierwszy w Polsce Srebrny Pociąg wyruszy z Katowic do Bytomia, a stamtąd wąskim torem do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Następne wyjątkowe przejazdy (w promocyjnej cenie) z centrum Katowic do jedynej w swoim rodzaju kopalni srebra będą odbywać się w kolejne niedziele października i listopada.

Nowa oferta jest adresowana przede wszystkim do aktywnych odkrywców. Propozycja umożliwia przejazdy pociągami Kolei Śląskich i Górnośląskich Kolei Wąskotorowych tam i z powrotem oraz zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, która została zgłoszona do wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. – Pomysł współpracy narodził się podczas naszego wspólnego spotkania z Górnośląskimi Kolejami Wąskotorowymi w czerwcu. Przez wakacje doprecyzowywaliśmy ustalenia i pojawiali się kolejni partnerzy. Właśnie dzięki temu nasza propozycja jest dziś tak kompleksowa – opowiada rzecznik prasowy Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek.

Trasę Katowice – Bytom – Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach i z powrotem będzie można przejechać na podstawie jednego, wspólnego biletu – pierwszy odcinek trasy pociągiem Kolei Śląskich, a drugi pociągiem Górnośląskich Kolei Wąskotorowych z częściowo otwartymi wagonami. Po zakończeniu zwiedzania Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, wspólny bilet będzie upoważniał także do powrotu do Bytomia i do Katowic. Wspólny bilet to nowa oferta wybranych obiektów Szlaku Zabytków Techniki.

Do tej pory Górnośląskie Koleje Wąskotorowe uruchamiały pociągi głównie w okresie wakacyjnym, teraz chcemy rozszerzyć naszą ofertę przewozową także na miesiące jesienne. Wspólnie z Kolejami Śląskimi i z Zabytkową Kopalnią Srebra chcemy zaproponować produkt nie tylko dla miłośników kolei, techniki i podziemi, ale także dla wszystkich chętnych, chcących spędzić w ciekawy sposób niedzielne, jesienne popołudnia. W składzie wąskotorowego pociągu pojadą wagony częściowo otwarte, a temperatura w kopalni wynosi ok. 10 st. dlatego na wyprawę Srebrnym Pociągiem przyda się cieplejszy strój i wygodne obuwie – mówi Prezes Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych Kamil Czarnecki.

Kiedy i jak?

Srebrny Pociąg będzie kursował w każdą niedzielę od 2 października do 27 listopada. Początek trasy to stacja Katowice, skąd o 11:37 wyruszy pociąg Kolei Śląskich (kierunek Lubliniec, przyjazd na stację Bytom o 12:06). Następnie, w Bytomiu, po zaplanowanej przesiadce na tzw. „5 peron” Bytom Wąskotorowy, o 12:30 wyruszy pociąg Górnośląskich Kolei Wąskotorowych do stacji Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra (przyjazd 13:10). W godzinach 13:30 – 15:30 będzie miało miejsce zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra i Skansenu Maszyn Parowych. Odjazd powrotnego pociągu wąskotorowego ze stacji Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra nastąpi o godzinie 15:50, by do Bytomia Wąskotorowego dotrzeć na godzinę 16:30. Natomiast z Bytomia pociąg Kolei Śląskich do Katowic odjedzie o godzinie 16:59 (przyjazd o godz. 17:24).

 

Przyjazd

Odjazd

Stacja

Przewoźnik

Nr pociągu

-

11:37

KATOWICE

Koleje Śląskie

44089

12:06

-

BYTOM

-

12:30

BYTOM WĄSKOTOROWY

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych

W-101

Pociąg wąskotorowy

13:10

-

TARNOWSKIE GÓRY

KOPALNIA SREBRA

zwiedzanie Kopalni Srebra i Skansenu Maszyn Parowych

-

15:50

TARNOWSKIE GÓRY

KOPALNIA SREBRA

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych

W-102

Pociąg wąskotorowy

16:30

-

BYTOM WĄSKOTOROWY

-

16:59

BYTOM

Koleje Śląskie

44616

17:24

-

KATOWICE

Uwaga! 16 października zmienia się rozkład jazdy pociągów Kolei Śląskich, o kilka minut zmieni się więc także godzina odjazdów pociągów z Katowic (nr 44089) oraz z Bytomia (nr 44616).

A cena biletu? Gdzie go kupić?

Bilet normalny kosztuje 49 zł, a ulgowy, przysługujący dzieciom oraz młodzieży i osobom uczącym się do 26 roku życia, 39 zł za okazaniem ważnej legitymacji.

Cena biletu obejmuje:

·         przejazd pociągami Kolei Śląskich w relacji Katowice – Bytom (nr 44089) oraz powrotnym Bytom – Katowice (nr 44616),

·         przejazd pociągami wąskotorowymi w relacji Bytom Wąskotorowy – Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra (nr W-101) oraz  powrotnym Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra – Bytom Wąskotorowy
(nr W-102),

·         zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra z przewodnikiem.

Bilety można nabyć w Centrum Obsługi Pasażera Kolei Śląskich na dworcu głównym w Katowicach (codziennie w godzinach od 8:00 – 19:30) oraz w dniu imprezy (tylko w przypadku wolnych miejsc) tuż przed odjazdem pociągu wąskotorowego na przystanku Bytom Wąskotorowy.

Gdzie można znaleźć szczegóły oferty?

Regulamin imprezy znajduje się na stronie sgkw.eu oraz kolejeslaskie.com/turystyka/. Można także zadzwonić na czynną całą dobę infolinię Kolei Śląskich (tel.: 727 030 030) lub do Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych (tel.: 666 904 142). Infolinia w sprawie zwiedzania Zabytkowej Kopalni Srebra (pon - pt - od 8:30 - 16:30 -  tel: 32 285 49 96 , w dniu specjalnego przejazdu 9.00 - 15.00 - tel: 32 285 29 81).

Informacje:

·         dot. zwiedzania Zabytkowej Kopalni Srebra można znaleźć na stronie internetowej: kopalniasrebra.pl/kopalnia/zwiedzanie.htm

·         dot. przejazdu zabytkową koleją wąskotorową można znaleźć na stronie sgkw.eu/

·         ogólne dotyczące oferty można znaleźć na stronie kolejeslaskie.com/turystyka/

 

12.06.2015

13 czerwca 2015 r. na Górnośląskich Kolejach Wąskotorowych odbędzie się coroczne Święto Szlaku Zabytków Techniki - INUDSTRIADA. Już teraz wszystkich serdecznie zapraszamy do odwiedzenia w tym dniu Stacji Bytom Karb Wąskotorowy, gdzie będą czekały na Państwa ciekawe atrakcje.

Szczegółowy program imprezy prezentujemy poniżej. 

1. Przejazdy pociągami turystycznymi w relacjach:

- Bytom Wąskotorowy - Bytom Karb Wąskotorowy - Bytom Wąskotorowy;

- Bytom Karb Wąskotorowy - Tarnowskie Góry Wąskotorowe - Bytom Karb Wąskotorowy.

 

 ROZKŁAD JAZDY INDUSTRIADA 2015

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe

Obowiązuje w dniu 13.06.2015 r.
 

   

 

Informacje o pociągu

I-101

I-11

I-103

I-13

I-15

I-105

I-17

I-107

I-19

I-109

I-21

km

Stacja

KIERUNEK: BYTOM WĄSK. – BYTOM KARB WĄSK. – TARNOWSKIE GÓRY WĄSK.

0,0

Bytom Wąsk.

9.00

11.00

-

13.00

14.00

-

16.00

-

18.00

-

20.00

1,7

Szombierki Elektrownia

|

|

-

|

|

-

|

-

|

-

|

2,4

Bytom Karb Wąsk.

|

11.10

11.15

13.10

14.10

14.15

16.10

16.15

18.10

18.15

20.10

7,3

Dąbrowa Miejska

|

-

|

-

-

|

-

|

-

|

-

8,6

Sucha Góra

9.30

-

11.35

-

-

14.35

-

16.35

-

18.35

-

11,6

Kopalnia Zabytkowa

9.45

-

11.50

-

-

14.50

-

16.50

-

18.50

-

13,4

Tarnowskie Góry Wąsk.

9.50

-

11.55

-

-

14.55

-

16.55

-

18.55

-

 

Informacje o pociągu

I-102

I-104

I-12

I-14

I-106

I-16

I-108

I-18

I-110

I-20

km

Stacja

KIERUNEK: TARNOWSKIE GÓRY WĄSK. – BYTOM KARB WĄSK. – BYTOM WĄSK.

13,4

Tarnowskie Góry Wąsk.

10.00

12.00

-

-

15.00

-

17.00

-

19.00

-

11,6

Kopalnia Zabytkowa

10.05

12.05

-

-

15.05

-

17.05

-

19.05

-

8,6

Sucha Góra

10.20

12.20

-

-

15.20

-

17.20

-

19,20

-

7,3

Dąbrowa Miejska

|

I

-

-

|

-

|

-

|

-

2,4

Bytom Karb Wąsk.

10.40

12.40

12.45

13.40

15.40

15.45

17.40

17.45

19.40

19.45

1,7

Szombierki Elektrownia

I

-

I

I

-

I

-

I

-

I

0

Bytom Wąsk.

10.50

-

12.55

13.50

-

15.55

-

17.55

-

19.55

 

 Pobierz Rozkład Jazdy Industriada 2015 w pdf

Ceny biletów na poszczególnych odcinkach:

odcinek 1 bezpłatny: Bytom Wąsk. - Bytom Karb Wąsk. lub Bytom Karb Wąsk. - Bytom Wąsk.

odcinek 2 płatny: Bytom Karb Wąsk. - Tarnowskie Góry Wąsk. lub Tarnowskie Góry Wąsk. - Bytom Karb Wąsk.:

- normalny: 10 zł,

- ulgowy: 5 zł.

Bilety ulgowe przysługują:

- uczniom i studentom do 26 roku życia za okazaniem ważnej legitymacji lub karty EURO<26,

- niepełnosprawnym o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Bilet uprawnia do jednorazowego przejazdu w jedną stronę.

Pociąg prowadzi lokomotywa spalinowa, skład jest zestawiony z wagonów pasażerskich letnich - częściowo otwartych. 

26.11.2013

Zarząd Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych zawiadamia, że nagle i niespodziewanie zmarł Mariusz Furtek. Członek - założyciel stowarzyszenia. Niedościgniony znawca historii kolei na Górnym Śląsku, wszechnica wiedzy o kolejach piaskowych i przemysłowych. Autor i współautor licznych publikacji, w tym monumetalnej monografii "Koleje piaskowe". Mariusz od początku istnienia stowarzyszenia wspierał nas radą, swoją wiedzą prawniczą i kolejową. Niejednokrotnie nas krytykował zachęcając do poprawiania tego, co poprawy wymagało, do robienia jeszcze lepiej tego, co robiliśmy dobrze. Niejednokrotnie spieszył z pomocą wtedy, gdy sytuacja wydawała się beznadziejna. Trudno nam w kilku słowach wyrazić to, co chcielibyśmy o Mariuszu powiedzieć. Będzie nam bardzo brakowało Jego porad, krytyki, wyrafinowanego poczucia humoru... Pogrzeb odbędzie się w piątek, 29 listopada o godzinie 13.00 na cmentarzu w Rudzie Śląskiej - Goduli.

20.09.2013

W dniach 20-22 września obchodzimy 160 lecie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

ZAPRASZAMY!

20 września 2013

- konferencja prasowa w Parowozowni Bytom Karb Wąskotorowy

- uroczysta inauguracja obchodów 160-lecia GKW

- przejazd pociągiem dla dziennikarzy

21-22 września 2013

- wystawa zabytkowego taboru na terenie Stacji i Parowozowni Bytom Karb

- nauka jazdy lokomotywą z maszynistą instruktorem

- przejazdy drezyną ręczną „moja-twoja”

- zwiedzanie stacji z przewodnikiem

- przejazdy pociągami prowadzonymi parowozem Las49

Rozkład jazdy:

Bytom Wąsk. - Bytom Karb Wąsk - Bytom Wąsk.

Odjazdy ze stacji Bytom Wąsk.:
10:00, 11:00, 12:00, 15:00, 18:00

Odjazdy ze stacji Bytom Karb Wąsk.:
10:30, 11:45, 12:30, 14:35, 15:30, 17:35, 18:30

Bytom Karb Wąsk. - Sucha Góra - Bytom Karb Wąsk.

Odjazdy ze stacji Bytom Karb Wąsk.:
13:30, 16:30
Przyjazdy do stacji Bytom Karb Wąsk.:
14:30, 17:30

Uwaga: ilość miejsc ograniczona, przejazd płatny.

Bytom Wąsk. - Tarnowskie Góry Wąsk. Bytom Karb Wąsk.

Odjazdy ze stacji Bytom Wąsk.:
13:00, 16:00
Przyjazdy do stacji Tarnowskie Góry Wąsk.:
14:00, 17:00

Odjazdy ze stacji Tarnowskie Góry Wąsk.:
14:15, 17:15
Przyjazdy do stacji Bytom Karb Wąsk.:
15:00, 18:00

28-29 września 2013

Pociąg specjalny dla miłośników kolei. Parowóz Las49 będący na co dzień czynnym eksponatem na terenie Zabytkowej Stacji Kolei Wąskotorowej w Rudach poprowadzi historyczny skład towarowy na trasie Bytom – Tarnowskie Góry – Miasteczko Śląskie.

29.06.2013

Dzięki zakończeniu budowy nowych wiaduktów w Szombierkach od 6 lipca 2013 wznowione zostaje kursowanie pociągów turystycznych na szlaku Bytom Wąsk. - Miasteczko Śl. Wąsk. W dniach 29 i 30 czerwca pociągi kursują na skróconej trasie ze stacji Bytom Karb Wąsk. ze względu na konieczność odtworzenia nawierzchni skradzionej przez złodziei w rejonie Szombierek.
 

13.07.2012

Od 14 lipca 2012 wznowione zostaje kursowanie pociągów turystycznych na szlaku Bytom Karb Wąsk. - Miasteczko Śl. Wąsk.
Ze względu na wyłączenie z ruchu wiaduktu w Szombierkach pociągi rozpoczynają bieg na stacji Bytom Karb Wąsk. (ul. Reja)

Dojazd z centrum Bytomia tramwajem linii 6 (do pętli końcowej, stamtąd 5 minut dojścia w kierunku południowym) lub pociągami Przewozów Regionalnych do stacji Bytom Karb.

Rozkład jazdy
Górnośląskich Kolei Wąskotorowych

Bytom -> Tarnowskie Góry -> Miasteczko Śl. (Zalew Chechło)

 

= WAKACJE =
Kursuje w soboty, niedziele i swięta
od 14.07.2012 do 02.09.2012
z Bytomia
do Miasteczka Śl.
kierunek
z Miasteczka Śl.
do Bytomia
11
13
15
nr pociągu
12
14
16
-
-
-
Bytom Główny
-
-
-
-
-
-
Szombierki Elektrownia
-
-
-
09:00
13:00
17:00
Bytom Karb Wąsk.
12:00
16:00
20:00
09:20
13:20
17:20
Dąbrowa Miejska Restauracja
11:40
15:40
19:40
09:25
13:25
19:25
Sucha Góra Sportowa Dolina
11:35
15:35
19:35
09:40
13:40
17:40
Kopalnia Srebra
11:20
15:20
19:20
09:50
13:50
17:50
Tarnowskie Góry Wąsk.
11:10
15:10
19:10
|
|
|
Tarnowskie Góry Centrum
|
|
|
10:10
14:10
18:10
Lasowice Zalew
10:50
14:50
18:80
10:20
14:20
18:20
Miasteczko Śl. Zalew
10:40
14:40
18:40
10:25
14:25
18:25
Miasteczko Śl. Wąsk.
10:35
14:35
18:35

 

Ceny biletów:

6 zł - normalny, 3 zł - ulgowy.

Dzieci do lat 4, rowery, wózki oraz psy - za darmo.

Bilety ulgowe przysługują:

 • uczniom i studentom do 26 roku życia za okazaniem ważnej legitymacji lub karty EURO<26,
 • niepełnosprawnym o znacznym stopniu niepełnosprawnosci.
Bilet uprawnia do jednorazowego przejazdu w jedną stronę między dwiema dowolnie wybranymi stacjami. Przejazd psa jest dozwolony po okazaniu ważnego świadectwa szczepienia. Pies winien być na smyczy oraz w kagańcu.

 

Pociąg prowadzi wagon brankard przeznaczony do przewozu rowerów.

 

30.06.2012

30 czerwca 2012 odbyła się kolejna INDUSTRIADA, czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
INDUSTRIADA to niepowtarzalna szansa na poznanie dziedzictwa przemysłowego naszego regionu, a przy tym swietna okazja do zabawy.

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe W Bytomiu zapraszały na INDUSTRIADĘ, która odbyła się na terenie stacji i parowozowni Bytom Karb Wąskotorowy. W tym specjalnym dniu przygotowano:

 • Pociągi relacji Bytom Karb Wąsk. - Tarnowskie Góry Wąsk.
 • Industrialne wycieczki rowerowe
 • Zwiedzianie stacji i parowozowni Bytom Karb wąsk.
 • Przejazdy drezyną ręczną
 • Pokaz zderzenia samochodu z pociągiem
 • Malowanie graffiti artystycznego
 • Nauka jazdy lokomotywą
 • Konkurs kolejowo-sprawnościowy z nagrodami
 • Wystawa taboru/Plener fotograficzny
 • Pokazy ratownictwa GOPR
 • Punkt gastronomiczny
 • Koncert "Nothing But Swing" Trio w hali parowozowni
 • II Mały Festiwal Sztuki Wysokiej
30.04.2012

Ze względu na wypowiedzenie SGKW umowy na obsługę chorzowskiej kolejki parkowej przez dyrekcję Parku Śląskiego w sezonie letnim 2012 kolejka ta nie będzie kursowała.

19.06.2011

W związku z budową autostrady A1 przerwany został na wysokości stacji Bytom Płn. szlak wąskotorowy. Wznowienie ruchu przewidywane jest w okresie wakacyjnym 2012 po zbudowaniu nowego wiaduktu.

Stowarzyszenie Górnosląskich Kolei Wąskotorowych uruchamia w niedziele 30.10; 6.11; 13.11; 20.11; 27.11.2011 pociągi kinowe na trasie Bytom Wąsk. - Bytom Karb Wąsk. - Bytom Wąsk. W programie przewidziano pokazy filmów dokumentalnych związanych z Górnym Śląskiem. Przytulną i ciepłą salą kinową na szynach stanie się na tą okoliczność wagon Bxhpi 233. Odjazd pociągów o godzinie 16.30 z peronu przy dworcu głównym w Bytomiu (wejście od ul. Zabrzańskiej); powrót na stację Bytom około godziny 18.00.
Dzięki dofinansowaniu, otrzymanemu od miasta Bytom, pociągi kinowe są bezpłatne dla wszystkich wąskotorowych kinomanów.

Z uwagi na ograniczoną liczbe miejsc w wagonie, konieczna jest rezerwacja:

 • GG: 31183487
 • E-mail: info@sgkw.eu
 • Telefonicznie (od 10.00 do 19.00): 0-513 872 200, 0-666 904 142
Repertuar wąskotorowy:
 • 30.10 - "Dwugłowy smok"
 • 06.11 - "Gwiazdy muszą płonąć"
 • 13.11 - "Kolejarskie słowo", "Węzeł"
 • 20.11 - "Słoneczko jasne zza czarnych gór", "Pożegnanie kolejki", "Ulica, o której trochę wiem"
 • 27.11 - "Wzgórze Marsa", "Czekanie", "Odyseusz", "Konrad"

7.06.2011

11 czerwca 2011 odbędzie się INDUSTRIADA, czyli Święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. W czerwową sobotę szykuje się dzień pełen wyjątkowych atrakcji organizowanych w postindustrialnej scenerii. INDUSTRIADA to niepowtarzalna szansa na poznanie dziedzictwa przemysłowego naszego regionu, a przy tym swietna okazja do zabawy.

 

17.02.2011

EuroCity „Szombierki” do EC Szombierki

Wspólnie z Elektrociepłownią Szombierki zapraszamy w podróż w odchodzącą krainę dawnego przemysłu. W krainę przykurzonych sadzą, ceglanych hal, w świat przesiąknięty zapachem smarów i pary. Celem wycieczki, w którą zabierze swoich gości nasz wąskotorowy pociąg, będzie zabytkowa Elektrociepłownia Szombierki. Odbywające się regularnie co miesiąc kolejowe wyprawy są naszą nową propozycją. Warto podkreślić, że dla turystów indywidualnych jest to praktycznie jedyna możliwość zwiedzania zakamarków Elektrociepłowni.

KRAINA WĘGLA I STALI

Bytom był do niedawna stolicą górnośląskiego przemysłu ciężkiego. Dziś o dawnej industrialnej potędze miasta przypominają dwa obiekty zrzeszone na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Pierwszy z nich jest dobrze widoczny z centrum Bytomia – nad miastem góruje masywna, modernistyczna bryła Elektrociepłowni Szombierki i trzy charakterystyczne kominy. Ten powstały w 1920 roku kompleks zaprojektowany został przez tandem architektów: braci Emila i Georga Zillmanów, znanych na Śląsku z zaprojektowania robotniczych osiedli w Nikiszowcu i Giszowcu. W chwili obecnej zakład działa „na pół gwizdka” jako źródło rezerwowo-szczytowe w systemie ciepłowniczym Bytomia. Dzięki temu przemysłowa atmosfera nie uleciała jeszcze całkowicie z wnętrz, a budynki, hale i kominy zbudowane z klinkierowej i glazurowanej cegły nie wyglądają jak sztucznie lukrowane. Obiekt kryje w sobie techniczne ciekawostki: kotły do wytwarzania ciepła, nastawnię do sterowania siecią energetyczną czy kunsztowne marmurowe tablice bezpiecznikowe.
Choć Elektrociepłownia Szombierki znajduje się na uboczu miasta, dotrzeć do niej nie będzie trudno. Obok bowiem przebiega linia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych – drugiego bytomskiego obiektu ze Szlaku Zabytków Techniki. Rozwijający się od 1853 roku system wąskich torów był dla górnośląskiego przemysłu niczym krwioobieg dla żywego organizmu. 230-kilometrowa sieć docierała do każdego zakładu przemysłowego. Dziś wąskim torem nie kursują już wahadła z wysokokalorycznym węglem, lecz mimo to do Elektrociepłowni będzie można dojechać pociągiem – w ogrzewanych wagonach pasażerskich.

ROZKŁAD JAZDY

Wycieczki będą odbywać się w każdą ostatnią niedzielę miesiąca (w kwietniu z powodu Niedzieli Wielkanocnej o tydzień wcześniej) aż do czerwca. Program imprezy obejmuje przejazd pociągiem z Bytomia do Elektrociepłowni (tam i z powrotem) oraz zwiedzanie obiektu z przewodnikiem. Wąskotorówka odjedzie punktualnie o 10:30 z peronu wąskotorowego na Dworcu PKP w Bytomiu (od strony ul. Zabrzańskiej). Orientacyjny powrót do Bytomia na godzinę 13.00. Całkowity koszt wycieczki obejmujący wszystkie atrakcje wynosi 15 zł od osoby.

Ilość miejsc jest ograniczona – zachęcamy do wcześniejszej rezerwacji telefonicznej, mejlowej lub przez gg.
Terminy wycieczek: 27 lutego, 27 marca, 17 kwietnia, 29 maja, 26 czerwca.
Warto podkreślić, że wycieczki dofinansowane są przez Miasto Bytom w ramach konkursu ofert na realizację zadań Prezydenta Miasta w dziedzinie turystyki.

Zapraszamy również na stronę Elektrociepłowni: www.ecszombierki.pl

http://www.facebook.com/GKWBytom

REZERWACJE I INFORMACJA DLA TURYSTÓW

Telefoniczna: 0-666 904 142, 0-513 872 200
E-mail: info@sgkw.eu
GG: 31183487

26.12.2010

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu po raz czwarty ma zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w licytacji na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Oferujemy jedyną w swoim rodzaju podróż w zabytkowym wagonie salonowym z 1912 roku najstarszą nieprzerwanie czynną koleją wąskotorową na świecie z Bytomia do Tarnowskich Gór. Wagon Asxh 001 zbudowany specjalnie dla Górnośląskich Kolei Wąskotorowych służył dyrekcji kolei do celów inspekcyjnych oraz reprezentacyjnych. Wnętrze może pomieścić około 6-7 osób (miejsca siedzące). W środku zachowały się elementy historycznego wyposażenia, m.in.: rozkładane, drewniane siedziska oraz kompletna, wykafelkowana toaleta z ceramicznymi misami i mosiężną armaturą. Dzięki wózkom specjalnej konstrukcji jazda jest wysoce komfortowa – napitek ze szklanek czy kieliszków nie ma prawa się wylać! Jest to szczególnie ważne na górnośląskich stalowych szlakach przebiegających przez tereny, na których występują szkody górnicze.

Przejazd (tam i z powrotem) pociągu odbędzie się między dwiema dowolnie wybranymi stacjami odcinka Bytom Gł. Wąsk. – Tarnowskie Góry Wąskotorowe. Wycieczkę zrealizować będzie można między 1 lipca a 30 września 2011 roku. Szczegółowy rozkład jazdy oraz konkretny termin uruchomienia pociągu zależy oczywiście od możliwości techniczno-eksploatacyjnych GKW i podlega ustaleniu po zakończeniu licytacji. Zwiedzanie i korzystanie z usług obiektów przy szlaku kolei (m. in. wymienionych powyżej) jest organizowane we własnym zakresie przez Zwycięzcę aukcji. Jednakże Stowarzyszenie oferuje pomoc organizacyjną w tym zakresie.

Uwaga - dodatkowa atrakcja !!!

Zwycięzca aukcji będzie miał możliwość poprowadzenia najpotężniejszej na wąskim torze lokomotywy spalinowej Lxd2 (silnik Maybach, poj. 30 l) pod nadzorem maszynisty instruktora.

Aukcja trwa do 9 stycznia 2011 (oferty można złożyć do godz. 19:39) pod adresem:

http://aukcje.wosp.org.pl/show_item.php?item=415835

Bartosz Uryga

12.12.2010

Zimowa zadymka na Rosbance

Impreza odbędzie się 12 grudnia 2010 roku (niedziela) na stacji Bytom Karb Wąskotorowy przy ul. Reja w Bytomiu.

Od godziny 12:00 do 15:30 zapraszamy na śnieżny plener fotograficzny na stacji Bytom Karb Wąsk. W zimowej scenerii będzie można sfotografować specjalnie zestawione na tą okazję składy pociągów:
Klasyczny pociąg towarowy z lat 80./90. z lokomotowywą Lxd2 i węglarkami Wddxhp
Skład towarowy z parowozem Las i różnorodnym garniturem wagonów towarowych
Skład przemysłowy z maszyną Wls75 i kolebami cegielnianymi

Ponadto na stacji będzie można obejrzeć: parowóz Tw47, wagon motorowy MBd1, drezynę spalinową Wmc. Wszystko to odbędzie się na tle zaśnieżonych zabudowań stacji powstałej już w 1853 roku, nad którą góruje monumentalna Elektrociepłownia Szombierki.

Przeprowadzimy dla Was konkurs z nagrodami. Do wygrania gadżety związane z Górnośląskimi Kolejami Wąskotorowymi. Nie będzie łatwo, gdyż w ramach "trójboju kolejowego" będzie trzeba wykazać się nie lada sprawnością fizyczną, a będą to następujące dyscypliny:
Rzut płozą hamulcową na odległość - wygrywa, kto dalej dorzuci!
Podnoszenie zestawu kołowego - wygrywa kto podniesie więcej razy!
Pchnięcie rolką - wygrywa, kto najdalej pchnie wózek torowy!
Będzie można podszkolić się z prowadzenia lokomotywy w warunkach zimowych - co prawda 30-tonowym kolosem nie da się driftować, ale i tak będzie fajnie!

W okolicach godziny 16 zapraszamy na seans filmu "Człowiek na torze" (1957 r.) w reżyserii Andrzeja Munka. Ten trzymający w napięciu dramat, rozgrywający się w kolejowej scenerii jest swoistym rozliczeniem z epoką bezpardonowej rywalizacji w pracy w latach 50. XX wieku. Film zrealizowany bez socjalistycznego zadęcia ukazuje dramaty ludzi oddanych swojej pracy nierzadko kosztem swoich współpracowników. Choć czasy stachanowców już dawno minęły, fabułę filmu można by bez problemu osadzić w dzisiejszych czasach. Dodatkowym powodem, dla którego warto zobaczyć ten obraz jest niezapomniana pierwszoplanowa rola Kazimierza Opalińskiego, który wcielił sie w postać maszynisty Orzechowskiego.
Film będzie można obejrzeć w... wagonie kinowym! Nie jest to multipleks, więc ilość miejsc siedzących będzie ograniczona - prosimy o wcześniejsze rezerwacje (patrz niżej). Odjazd o 15.30 z Bytomia Karbia i o 16.00 z Bytomia Głównego!

Choć zimowej aury nie będzie ocieplał czynny parowóz, zimno nie będzie! Na podgrzanie atmosfery dla wszystkim naszym Gościom proponujemy gorące napoje przy koksiaku i ognisku. Na stację Bytom Karb będzie można dostać się bezpłatnymi pociągami ze stacji Bytom Wąsk. przy ul. Zabrzańskiej (w centrum Bytomia) kursującymi wg następującego rozkładu jazdy:

Bytom Wąsk. - Bytom Karb Wąsk.
12.00 - 12.10
14.00 - 14.10
16.00 - ok.17.30 (projekcja filmu - wymagana rezerwacja)
Bytom Karb Wąsk. - Bytom Wąsk.
13.30 - 13.40
15.30 - 15.40
Pociągi będą bezpłatne, oświetlone i ogrzewane!
Rezerwacja miejsc w wagonie kinowym
Osoby odpowiedzialne za przyjmowanie rezerwacji:

Kamil - tel. 0/513 560 894 i mailowo: kino@sgkw.eu
Marcin - kolejkowe gg: 31183487
Sprzedaż gadżetów i wydawanie napojów w brankardzie: na torze 17 przy ognisku.

www.sgkw.eu

10.08.2010

W związku z ponownym otwarciem kąpielisk od dnia 10 sierpnia 2010 wznowione zostaje kursowanie pociągów GKW do Miasteczka Śląskiego według letniego rozkładu jazdy.

31.07.2010

Z przykrością zawiadamiany, że w związku z zanieczyszczeniem mikrobiologicznym kąpieliska nad Zalewem Nakło-Chechło zmuszeni jesteśmy do czasu ustania skażenia wody wstrzymać kursowanie pociągów GKW na trasie Bytom – Miasteczko Śląskie. Niestety, niska frekwencja podróżnych wywołana skażeniem wody spowodowała, że koszty uruchamiania pociągów nie są pokrywane przez wpływy z biletów. Opisana sytuacja trwa zbyt długo, aby nasze działające całkowicie społecznie Stowarzyszenie było wstanie dopłacać do deficytowych kursów z własnych środków. Wsparcie przekazywane przez samorządy lokalne nie pozwala nam w wystarczającym stopniu pokryć powstałego deficytu.

Liczymy na Państwa zrozumienie!

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w Bytomiu

14.07.2010

Od dnia 15 lipca 2010 wznowione zostanie kursowanie pociągów GKW do Miasteczka Śląskiego. Prawie dwumiesięczna przerwa wywołana była podmyciem mostu na rzece Stole w Tarnowskich Górach. Wezbrana woda spowodowała zawalenie się 2 ścian przyporowych przytrzymujących nasyp oraz fragmentu parapetu nad konstrukcją nośną, co w konsekwencji spowodowało osunięcie się nasypu. W następstwie przerwania szlaku za Tarnowskimi Górami, od 22 maja do 11 lipca pociągi kursowały tylko w weekendy na trasie skróconej do Kopalni Srebra.
Dzięki zaangażowaniu Gminy Tarnowskie Góry udało się znaleźć środki finansowe na zabezpieczenie konstrukcji nasypu. Zlecone przez miasto prace naprawcze umożliwią ponowną eksploatację linii na całej długości. 
 

Usuwanie szkód polegało m.in. na zabezpieczeniu nasypu ściankami Larsena wbitymi na głębokość 7 metrów. Dzięki temu można było przywrócić właściwy ustrój toru, który uległ deformacji wskutek osunięcia się podsypki. Naprawa jest rozwiązaniem tymczasowym do czasu właściwej odbudowy całego mostu. Szybkie znalezienie rozwiązania było konieczne, by Górnośląskie Koleje Wąskotorowe mogły ruszyć jeszcze w tym sezonie.
Linia wąskotorowa Bytom - Miasteczko Śl Wąsk może funkcjonować tylko dzięki przewozom turystycznym. Ich wstrzymanie, jak wielokrotnie się przekonaliśmy, prowadzi do kradzieży torowiska. Tym bardziej więc należy wyrazić uznanie burmistrzom Tarnowskich Gór za szybkie i zdecydowane działanie, które pozwoli na przywrócenie ruchu.

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w Bytomiu


2.07.2010

Rozpoczęła się naprawa mostu nad Stołą!

W dniu 1 lipca 2010 roku rozpoczęły się prace zabezpieczające na uszkodzonym moście GKW nad Stołą w Tarnowskich Górach. Zabudowywane są ścianki Larsena, które będą utrzymywać naruszoną konstrukcję nasypu. Dzięki temu będzie można prowadzić ruch pociągów do czasu pełnej naprawy mostu.

Wg założeń własciwe prace mostowe mają zakończyć się już 7 lipca 2010 roku. Następnie konieczne będzie poprawienie niwelety toru na odcinku 30 metrów. Jeżeli wszystkie prace zakończą się pomyślnie, wznowienie ruchu pociągów na odcinku do Miasteczka Śląskiego (Chechła) będzie możliwe w okolicach 10 lipca 2010 roku. Awaryjna naprawa obiektu możliwa jest dzięki zaangażowaniu Gminy Tarnowskie Góry, która finansuje wykonywane roboty.

Dokładna data wznowienia przewozów będzie podana w najbliższych dniach!

02.07.2010

17.06.2010

NOC ŚWIĘTOJAŃSKA W DOLOMITACH Z NABUCCO

19 czerwca 2010 roku w Dolomitach Sportowej Dolinie odbędzie się IV Bytomska Noc Świętojańska. Tak jak w zeszłym roku Górnośląskie Koleje Wąskotorowe podstawią bezpłatny pociąg. Odjeżdżamy o godzinie 18.30 z Dworca Głównego (peron V od strony ul. Zabrzańskiej). Powrót około godziny 23.00 (jak wszyscy dojdą z powrotem :) ). Pociąg będzie oświetlony, a wagony odporne nawet na najgorsze warunki atmosferyczne! Serdecznie zapraszamy!

W tym roku w plenerze wystawione zostanie "Nabucco" Giuseppe Verdiego.
Więcej informacji na stronie
Urzędu Miejskiego w Bytomiu

16.06.2010

OCZEKIWANA NAPRAWA MOSTU NAD STOŁĄ

17 maja 2010 roku w wyniku przyboru wody w rzece Stoła uszkodzony został most GKW w Tarnowskich Górach. Uszkodzenia są tak poważne, że został wstrzymany ruch pociągów. Zawaleniu uległy 2 ściany oporowe, wykrzywiony został parapet nad sklepieniem oraz osiadły toki szynowe nad osuniętą ziemią.

Prawie miesiąc czasu zajęła inwentaryzacja szkód, proponowanie technologii naprawy oraz szukanie środków na prace budowlane w budżecie Gminy Tarnowskie Góry. Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu rozpocznie się postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na tymczasowe zabezpieczenie obiektu. Najważniejsze, że po wykonaniu prac będzie można bezpiecznie wznowić ruch pociągów! Niestety, wybór wykonawcy, dokładne opracowanie technologii robót, wykonanie, naprawa nawierzchni torowej oraz odbiór mostu po naprawie jeszcze trochę potrwa. Mamy nadzieję, że mimo wszystko na początku lipca uda się wznowić kursowanie pociągów GKW.

Póki co, zapraszamy na weekendowe przejazdy wycieczkowe do Kopalni Srebra. Startujemy z Bytomia o 10.30 i z Tarnowskie Gór (przy ul. Bytomskiej) o 11.30.

Bartosz Uryga

12.06.2010

WĄSKOTORÓWKĄ NA INDUSTRIADĘ

Niewiele obiektów na Szlaku Zabytków Techniki może pochwalić się tak dobrym dojazdem jak Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu oraz zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach. Łączy je bowiem jedna z najstarszych w regionie tras kolejowych: linia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Oczywiście również objęta Szlakiem Zabytków Techniki. 12 czerwca 2010 roku dzięki dodatkowym pociągom będzie można odwiedzić aż 3 postindustrialne atrakcje jednego dnia.

PROGRAM INDUSTRIADY 12.06.2010

Elektrociepłownia Szombierki

14:00-19:00 PIKNIK INDUSTRIALNY
 rodzinne śniadanie na trawie w plenerze EC Szombierki
 zwiedzanie obiektów i budynków Elektrociepłowni (grupy z przewodnikiem)
 plenerowy turbogolf
 „ziline” – industrialny alpinizm

19:00-20:00 FESTIWAL SZTUKI WYSOKIEJ PT. „OD ... DO ... I POMIĘDZY”  wystawa w hali maszyn Elektrociepłowni  spektakl Śląskiego Teatru Tańca  konkurs na najciekawszą pracę artysty młodego pokolenia

20:00-21:00 WIDEO OPERA „INDEKS METALI”

Muzyka Fausto Romitelli. Wystąpią: Aga Zubel – sopran, Orkiestra Muzyki Nowej pod dyrekcją Szymona Bywalca. Wizualizacje: Paulo Pachini.

21:00 OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU
Ogłoszenie wyników konkursu w ramach Festiwalu Sztuki Wysokiej.

Kopalnia Srebra

Od 10:00 do godzin wieczornych:

 zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra dla wszystkich zainteresowanych - po cenie biletów ulgowych.
 w podziemiach spotkanie ze SKARBNIKIEM-legendarnym duchem kopalni
 konkurs na interesujące zdjęcie plenerowe oraz z podziemi Kopalni Srebra
 konkurs malarski dla dzieci - w plenerze
 wypłukiwanie kruszcu - zabawa
 wyszukiwanie kruszcu
 stanowisko do fotografowania - w strojach gwareckich i regionalnych.

Na zakończenie imprezy dla wszystkich obecnych będzie przygotowane ognisko z pieczeniem kiełbasek, nauką gotowania żuru oraz wspólny śpiew piosenek piknikowych.

DOJAZD KOLEJĄ WĄSKOTOROWĄ

 wszystkie pociągi są bezpłatne
 szczegółowe informacje można uzyskać pod numerami telefonów: 0-660 509 108 i 0-660 509 110
 poniższy rozkład jazdy obowiązuje tylko w dniu 12 czerwca 2010 r.
 Elektrociepłownia oraz Kopalnia Srebra znajdują się do 5 minut spacerem od naszych stacji

Z Bytomia do Elektrociepłowni lub Kopalni Srebra

Odjazdy ze stacji Bytom Wąsk. przy dworcu PKP Bytom (od ul. Zabrzańskiej)

Bytom à Elektrociepłownia

Bytom à Kopalnia Srebra

13:30

à

13:35

09:30

à

10:10

14:30

à

14:35

10:30

à

11:10

15:30

à

15:35

11:40

à

12:20

18:30

à

18:35

14:30

à

15:10

19:30

à

19:35

15:30

à

16:10

 

Elektrociepłownia à Bytom

Kopalnia Srebra à Bytom

17:05

à

17:10

12:35

à

13:10

18:45

à

18:50

13:10

à

13:50

21:15

à

21:20

16:30

à

17:10

22:15

à

22:20

18:10

à

18:50

 

20:40

à

21:20

Z Tarnowskich Gór do Elektrociepłowni lub Kopalni Srebra

Odjazdy ze stacji Tarnowskie Góry Wąsk. przy rondzie na ul. Bytomskiej.

Tarnowskie Góry à Elektrociepłownia

Tarnowskie Góry à Kopalnia

12:25

à

13:05

10:25

à

10:30

13:05

à

13:45

12:25

à

12:30

16:25

à

16:30

13:05

à

13:10

18:05

à

18:45

16:25

à

16:30

 

Elektrociepłownia à Tarnowskie Góry

Kopalnia à Tarnowskie Góry

15:35

à

16:15

11:05

à

11:10

19:35

à

20:15

12:10

à

12:05

22:30

à

23:05

15:10

à

15:15

 

16:10

à

16:15

20:10

à

20:15

WIĘCEJ INFORMACJI

Więcej informacji o wydarzeniach i programie można uzyskać bezpośrednio u organizatorów:

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych www.sgkw.eu
Informacja o rozkładzie jazdy: 0-660 509 108 i 0-660 509 110
Kontakt w pozostałych sprawach: 0-660 509 102/103/104. info@sgkw.eu

Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej www.kopalniasrebra.pl
BIURO OBSŁUGI RUCHU TURYSTYCZNEGO tel./fax: (0 32) 285-49-96 czynne w dni robocze od godz. 8.30 do 16.30 smzt@kopalniasrebra.pl

Elektrociepłownia Szombierki http://www.ecszombierki.pl/

Szlak Zabytków Techniki http://www.silesia-region.pl/szt/pl/industriada.php

 

20.5.2010

Z uwagi na podmycie przepustu na rzece Stole w Tarnowskich Górach zmuszeni jesteśmy zamknąć tor na odcinku Tarnowskie Góry Wąsk. - Miasteczko Śl. Wąsk. W związku z tym zostaje wstrzymany ruch pociągów rozkładowych Górnośląskich Kolei Wąskotorowych do czasu wykonania ekspertyzy stanu przepustu. Zapraszamy do składania zamówień na pociągi dodatkowe w relacji Bytom - Sucha Góra - Kopalnia Srebra.

Ruch pociągów na Kolei Parkowej WPKiW odbywa się bez zakłóceń przy dobrej pogodzie! -- Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu ul. Reja-Parowozownia, 41-902 Bytom NIP: 626-27-19-066, KRS: 0000164727, REGON: 278109632

Tel.: 0-660 509 102, 0-660 509 103, 0-660 509 104 Fax: 0-32 241 18 45 Informacja o rozkładzie jazdy: - Górnośląskie KW: 0-660 509 108, 0-660 509 110 - Kolej Parkowa WPKiW: 0-660 509 106, 0-660 509 108 - Starachowicka KW: 0-660 509 105, 0-660 509 104

Bartosz Uryga

22.2.2010

Miło nam zakomunikować, że oferta złożona przez SGKW w konkursie ofert na realizację zadań publicznych Prezydenta Miasta Bytomia w dziedzinie turystyki uzyskała dofinansowanie w wysokości 10 000 złotych. Dzięki dotacji Stowarzyszenie uruchomi pociągi turystyczne na linii Bytom Wąsk. - Miasteczko Śl. Wąsk. w okresie przedwakacyjnym. W każdy weekend od 1 maja do 13 czerwca uruchamiane będą 2 pary pociągów. Natomiast w wakacje codziennie będą kursować 3 pary pociągów. Tegoroczną nowością będzie promocja, dzięki której za około 30% normalnej ceny będzie można przejechać się wagonem salonowym z 1912 roku w pociągu rozkładowym. Przypominamy, że wagon posiada 6-miejscową kanapę narożną oraz komfortowe zawieszenie układu jezdnego tłumiące powstające podczas jazdy wstrząsy. Podróż wagonem będzie odbywała się pod opieką konduktora Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, który opowie o historii kolei oraz będzie serwował poczęstunek.

Już wkrótce zostanie podany do wiadomości szczegółowy rozkład jazdy Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, Kolei Parkowej WPKiW w Chorzowie oraz Starachowickiej Kolei Wąskotorowej.

Do zobaczenia na żelaznym szlaku!

Bartosz Uryga

4.1.2010

Po raz trzeci mamy zaszczyt zaprosić Państwa do internetowej licytacji przejazdu naszym najlepszym pociągiem w ramach aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na portalu Allegro.

Na aukcji oferujemy wycieczkę zabytkową salonką Ashx 001 z 1912 roku. Wagon posiada tak komfortowe zawieszenie, że nawet jazda po nadwyrężonych szkodami górniczymi torach nie naraża pasażerów ani napojów w kieliszkach na wylanie. Podaje się, że salonką podróżował osobiście cesarz Wilhelm II podczas swojej wizyty w Bytomiu, lecz źródła pisane owej informacji nie potwierdzają…

Wnętrze salonki zajmuje duży przedział z 8 osobową kanapą, biurkiem i rozkładanym stołem oraz korytarzyk prowadzący do toalety z z oryginalną, zdobioną armaturą.

Naszym pociągiem będzie można wybrać się m.in. do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, ośrodka sportowego Dolomity Sportowa Dolina lub restauracji „Pod Dębem”. Przejazd salonką wspaniale nadaje się na nietuzinkowy prezent urodzinowy dla najbliższych albo na rodzinną wycieczkę w wakacje.

Więcej informacji na stronie:  http://aukcje.wosp.org.pl/show_item.php?item=312935. Finał aukcji 10 stycznia o 21:02!

Zapraszamy do licytacji!

14.06.2009

W sezonie letnim 2009 pociągi kursują od 20 czerwca do 31 sierpnia zgodnie z wakacyjnym rozkładem jazdy.

7.11.2008

Kontynuujemy cieszące się popularnością wycieczki pociągiem do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach i Dolomitów Sportowej Doliny w Bytomiu.

Ci z Was, którzy wybiorą się do Kopalni Srebra, będą mogli odbyć spacer na głębokości 40 metrów, spłynąć podziemną 270-metrową sztolnią oraz zapoznać się z XVIII i XIX techniką górniczą. Natomiast na powierzchni zaprezentowana zostanie bogata kolekcja parowych maszyn wyciągowych i parowozów. Po wszystkim można zregenerować siły w wyremontowanej sali restauracji. Dla pasażerów wąskotorówki obowiązują zniżki: zjazd pod ziemię w cenie biletu ulgowego za 15,50 zł. A "w pakiecie" spotkanie ze Skarbnikiem, duchem kopalni! Pociąg powrotny oczekuje na wszystkich turystów.
Ktoś, kto zdecyduje się odwiedzić Dolomity Sportową Dolinę będzie mógł skorzystać z całorocznego stoku narciarskiego, snowparku, wypożyczalni sprzętu narciarskiego, przejechać się quadem po torze przełajowym, czy odwiedzić mini zoo. A po wszystkim odpocznie w restauracji „Pod progiem”.

Cena biletu na pociąg (w dwie strony) wynosi:
• 10 zł (normalny)
• 8 zł (ulgowy dla młodzieży szkolnej i akademickiej)

Bilety do nabycia w pociągu. Dodatkowo płatne jest wejście do Kopalni (15,50 zł) oraz atrakcje w DSD.

Ogrzewany pociąg odjedzie o ze stacji początkowej w Bytomiu Karbiu o 10.30, by po 40 minutach znaleźć się nieopodal Kopalni Srebra. Powrót na godzinę 15.10.
Do Kopalni Srebra jedziemy: 16 XI, 7 XII 2008 oraz 25 I, 8 II i 22 III 2009.

Ponadto zapraszamy na kolejne kolejowe wycieczki do zabytkowej Elektrowni Szombierki: 30 XI 2008 oraz 1 II 2009.

14.10.2008

Mamy pociąg do kultury…

17 października 2008 (piątek) wspólnie ze Śląskim Teatrem Tańca w Bytomiu oraz ZEC Bytom zapraszamy na przedstawienie pt. "Panopticon albo/i Przypowieść o maku". Odbędzie się ono w przemysłowej przestrzeni Elektrowni Szombierki. Spektakl, miał swoją oficjalną premierę 10 października. Tematyka sztuki nawiązuje do panoptikonu – modelu więzienia wymyślonego przez brytyjskiego filozofa Jeremy'ego Benthama. Zakładał on stałą inwigilację więźnia, podczas gdy on sam nie wiedział czy i kiedy jest obserwowany. Niepewność stała się głównym elementem dyscyplinującym osadzonych. Drugą inspiracją dla reżysera, Jacka Łuminśkiego stała się "Przypowieść o maku" Czesława Miłosza. Traktuje ona o horyzoncie w którym postrzegamy nasze własne instnienie.

Nasz pociąg do kultury (w przeciwieństwie do letnich ogrzewany i całkowicie zamknięty) dowiezie Was na przystanek w Szombierkach, skąd w odległości 5 minut spaceru znajduje się Elektrownia Szombierki. W trakcie przejścia do miejsca przedstawienia towarzyszyć Wam będą nasi przewodnicy. Odjeżdżamy ze stacji Bytom Gł. Wąsk. przy ul. Zabrzańskiej o godzinie 18.30. Powrót po spektaklu również pociągiem. Przejazd bezpłatny! Bilety na spektakl w cenie 20 zł – normalny, oraz 15 zł – ulgowy.

Zwiedzanie Elektrowni Szombierki

Kogóż nie ciekawi górująca nad Bytomiem zagadkowa elektrownia? Niemal sakralna bryła budynku projektu Braci Zillmann powstała w latach 20. XX wieku. Mało kto zdaje sobie sprawę, że niesztampowa architektura jest obecna także wewnątrz zakładu. Łukowe arkady okalające balkony na hali maszynowni? Albo marmurowe tablice bezpiecznikowe? Takie rzeczy tylko w Elektrowni Szombierki… W latach 30. i 40. XX wieku była to jedna z największych elektrowni w Europie. Dawała łączną moc 100 MW. Obecnie produkcja prądu została zlikwidowana. Zakład stanowi rezerwę dla ciepłowni w Miechowicach, choć docelowo i jego produkcja ma zostać zakończona. Jednak obiekt ma szansę na nowe życie. Doceniono niezwykły kunszt z jakim zostały wykończone budowle oraz niezwykły klimat jaki tworzą urządzenia do produkcji prądu i ciepła. W obiekcie odbywają się imprezy kulturalne (m.in. Festiwal "Teatromania", Międzynarodowa Konferencja Tańca Współczesnego) czy sportowe (gala bokserska).

My zapraszamy Was na spacer po zakamarkach elektrociepłowni. Zobaczycie halę maszynowni, halę kotłowni oraz nastawnię elektryczną. A przy sprzyjającej pogodzie przespacerujecie się między monumentalnymi zabudowaniami, wieżami i halami. Wszystko w towarzystwie przewodników, którzy w ciekawy sposób wyjawią historię zakładu oraz opiszą technologiczny proces produkcji prądu i ciepła.

Na pierwszy, pilotażowy przejazd zapraszamy w niedzielę 26 października 2008. Wąskotorowy pociąg złożony z ogrzewanych i zamkniętych wagonów wyruszy o godzinie 10.30 ze stacji Bytom Główny Wąsk. Po 10 minutach jazdy zatrzyma się na przystanku w Szombierkach, skąd przewodnicy przeprowadzą Państwa wprost do elektrowni. Powrót nastąpi przed godziną 13.00 (orientacyjnie). Cena biletu wynosi 10,00 zł (nie ma ulg). Obejmuje ona przejazd pociągiem oraz zwiedzanie EC Szombierki wraz z obsługa przewodnicką.

"Srebrnym torem…" po raz drugi! Kopalnia Srebra i Dolomity

W tym roku kontynuujemy cieszące się popularnością wycieczki pociągiem do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach i Dolomitów Sportowej Doliny w Bytomiu. Zapraszamy na nie 16 XI i 7 XII 2008 oraz 25 I, 8 II i 22 III 2009. W Kopalni Srebra obowiązywać będą promocyjne ceny na spacer po wyrobiskach, a DSD oferować będzie zniżki na wybrane atrakcje.

Szczegóły wkrótce!

Więcej informacji

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych
adres: ul. Reja-Lokomotywownia, 41-900 Bytom
tel.: 0-600 390 992 lub 0-603 995 362
fax: 0-32 241 18 45
www.sgkw.eu
e-mail: info@sgkw.eu

Informacje o rozkładzie jazdy oraz zamówienia: 0-600 390 992

2.09.2008

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe także we wrześniu

Lato i wakacje zbliżają się już ku końcowi – ale Górnośląskie Koleje Wąskotorowe mają nadzieję opóźnić ich finisz aż do końca września. Jeszcze przez wrześniowe weekendy będziemy uruchamiać nasze pociągi, choć według zmienionego rozkładu jazdy. W soboty i niedziele kursować będzie jedna para pociągów - o 10:30 z Bytomia Głównego na 11:40 w Miasteczku Śląskim, a z powrotem o 13:30 z Miasteczka na 14:40 w Bytomiu. W Bytomiu nasz pociąg skomunikowany jest z pociągami z (do) Gliwic o 10:08 (15:15), a także Katowic i Lublińca. Oczywiście wszystko zależy od aury (co przekłada się na frekwencję) – więc zdarzyć się może, że w zimny i wietrzny dzień będziemy musieli odwołać pociąg. Mamy jednak nadzieję, że tak się nie stanie. Szczegółowy rozkład jazdy w załączeniu.

Bilet normalny kosztuje 5,00 zł, a ulgowy (dla uczniów i studentów) 2,50 zł. W brankardzie można także bezpłatnie przewieźć rower. Zapraszamy na przejażdżki nad Zalew Nakło-Chechło, do Zabytkowej Kopalni Srebra, Dolomitów Sportowej Doliny, Rezerwatu Buków "Segiet", na uroczą starówkę w Tarnowskich Górach czy na obiad do istniejącej od lat 20. XX wieku restauracji "Pod Dębem" w Dąbrowie Miejskiej.

A do tej pory…

…przewieźliśmy prawie 25 000 tysięcy pasażerów, w tym około 60% dzieci i młodzieży. Na 21-kilometrowej trasie uruchamialiśmy 3 pociągi dziennie, złożone od 5 do 9 wagonów letnich.

Na jesień i zimę

Wybiegając w przyszłość zapraszamy także na przejażdżki jesienią i zimą. Obsługiwać je będą zamknięte, ogrzewane wagony pasażerskie. Punktem docelowym będzie Zabytkowa Kopalnia Srebra lub ośrodek Dolomity Sportowa Dolina – a czas zwiedzania i zabawy zsynchronizowany będzie z rozkładem jazdy wąskotorówki. Szczegóły pod koniec września.

Bartosz Uryga

6.01.2008, 19.02.2008

W dniach 13 stycznia, 27 stycznia oraz 24 lutego 2008 (niedziele) o godzinie 10:00 ze stacji Bytom Gł. Wąsk. przy ul. Zabrzańskiej wyruszą kolejne zimowe pociągi. Pociągi zatrzymają się na stacjach:

- Sucha Góra DSD – gdzie Uczestnicy będą mogli skorzystać ze wszystkich atrakcji ośrodka. Szczególnie zachęcamy Państwa do odwiedzenia restauracji, pokrytego igielitem całorocznego stoku narciarskiego, snowparku czy mini zoo. Ponadto można będzie poczuć adrenalinę próbując swoich sił na quadzie lub uczestnicząc w rozgrywkach paintballa. Zainteresowanych prosimy o kontakt pod numerem 509 319 607 lub mailowo imprezyfirmowe@dsd.pl.

- Repty Kopalnia Zabytkowa – gdzie Pasażerowie spacerem przejdą do Zabytkowej Kopalni Srebra, w której poznają niepowtarzalny klimat podziemi z licznymi atrakcjami, m.in. wyprawą łodzią na spotkanie spacerującego po kopalni Skarbnika Przejazd w pomiędzy stacjami w obu kierunkach zapewnią Górnośląskie Koleje Wąskotorowe - powstała w 1853 najstarsza nieprzerwanie czynna kolej wąskotorowa na świecie. W skład pociągu wejdą zamknięte i ogrzewane wagony pasażerskie Bxhpi. W ramach wspólnej akcji mającej na celu promowanie zabytków oraz atrakcji Śląskiej Ziemi wszyscy partnerzy oferować będą preferencyjne ceny oraz atrakcyjne rabaty dla uczestników imprezy.

Bilet na przejazd pociągiem z Bytomia do DSD/Kopalni Zabytkowej i z powrotem kosztować będzie: 8 zł – normalny 6 zł – ulgowy (dla dzieci i młodzieży szkolnej)

Promocyjna cena za wstęp i zjazd do Kopalni Zabytkowej (długa trasa – spływ sztolnią) wynosi: 15,50 zł – bilet normalny 12,00 zł – bilet ulgowy

Dolomity Sportowa Dolina oferuje 15% zniżkę na posiłek w restauracji, 10% zniżkę na stok narciarski cenę 10 złotych za jazdę quadem po torze przełajowym (w tym 2 złote dla WOŚP) preferencyjną cenę za drużynową grę w paintballa. UWAGA!!! Obowiązkowe wcześniejsze zapisy (szczeg. powyżej)

Bilety na przejazd do nabycia w pociągu w dniu przejazdu. Promocyjne ceny w DSD i Kopalni Zabytkowej obowiązują w dniu imprezy. Pociągi kursują wg następującego rozkładu jazdy:

Bytom Gł. Wąsk. odj. 10:00
Sucha Góra DSD przyj. 10:30
Repty Kopalnia Zabytkowa przyj. 10:40
Repty Kopalnia Zabytkowa odj. 14:00
Sucha Góra DSD odj. 14:10
Bytom Gł. Wąsk. przyj. 14:40

Stacja Bytom Gł. Wąsk. znajduje się przy ulicy Zabrzańskiej, przy przystanku linii tramwajowych – 5, 7, 9, 18 i 30, autobusowych – 146, 183 i 227. Jest to tzw. „V peron dworca PKP”. Od strony centrum Bytomia (dworca autobusowego KZK GOP i MZKP) należy kierować się przejściem podziemnym pod torami głównego dworca PKP. Zapraszamy na nasze strony internetowe: www.dsd.pl * www.sgkw.eu * www.kopalniasrebra.pl

Zarezerwować bilet oraz uzyskać dodatkowe informacje można: Pisząc maila na: bpu@tlen.pl
LUB Dzwoniąc pod nr telefonu: 0-600 390 992

Szczegółowe informacje na temat paintballa w DSD: 0-509 319 607 imprezyfirmowe@dsd.pl

10.12.2007

16 grudnia 2007 (niedziela) o godzinie 10:00 ze stacji Bytom Gł. Wąsk. przy ul. Zabrzańskiej wyruszy drugi zimowy skład kolejki wąskotorowej. Pociąg zatrzymywać się będzie na stacjach:

- Sucha Góra DSD – gdzie Uczestnicy będą mogli skorzystać ze wszystkich atrakcji ośrodka. Szczególnie zachęcamy Państwa do odwiedzenia restauracji, pokrytego igielitem całorocznego stoku narciarskiego, snowparku czy mini zoo. Ponadto można będzie próbować swoich sił na quadzie lub uczestnicząc w rozgrywkach paintballa. Szczegóły: 11.00-13.00 Rozgrywki w Paintballa! Zbierz grupę i przyjedź do nas! Zapisy do 14 grudnia 2007! Zainteresowanych prosimy o kontakt pod numerem 509 319 607 lub mailowo imprezyfirmowe@dsd.pl. W celu potwierdzenia zgłoszenia pobiera się zaliczkę w wysokości 25%, w przypadku zgłoszenia się zbyt małej liczby uczestników organizator zastrzega sobie prawo do odwołania rozgrywki.

- Repty Kopalnia Zabytkowa – gdzie Pasażerowie spacerem przejdą do Zabytkowej Kopalni Srebra, w której poznają niepowtarzalny klimat podziemi z licznymi atrakcjami, m.in. wyprawą łodzią na spotkanie spacerującego po kopalni Skarbnika

Przejazd w pomiędzy stacjami w obu kierunkach zapewnią Górnośląskie Koleje Wąskotorowe - powstała w 1853 najstarsza nieprzerwanie czynna kolej wąskotorowa na świecie. W skład pociągu wejdą zamknięte i ogrzewane wagony pasażerskie Bxhpi. W ramach wspólnej akcji mającej na celu promowanie zabytków oraz atrakcji Śląskiej Ziemi wszyscy partnerzy oferować będą preferencyjne ceny oraz atrakcyjne rabaty dla uczestników imprezy

Bilet na przejazd pociągiem z Bytomia do DSD/Kopalni Zabytkowej i z powrotem kosztować będzie: 8 zł – normalny 6 zł – ulgowy (dla dzieci i młodzieży szkolnej)

Promocyjna cena za wstęp i zjazd do Kopalni Zabytkowej (długa trasa – spływ sztolnią) wynosi: 15,50 zł – bilet normalny 12,00 zł – bilet ulgowy

Dolomity Sportowa Dolina oferuje 15% zniżkę na posiłek w restauracji 10% zniżkę na stok narciarski cenę 7 złotych za jazdę quadem po torze przełajowym preferencyjną cenę za drużynową grę w paintballa. UWAGA!!! Obowiązkowe wcześniejsze zapisy – szczegóły w poniedziałek!

Bilety na przejazd do nabycia w pociągu w dniu przejazdu. Promocyjne ceny w DSD i Kopalni Zabytkowej obowiązują w dniu imprezy. Pociąg kursował będzie wg następującego rozkładu jazdy:

Bytom Gł. Wąsk. odj. 10:00
Sucha Góra DSD przyj. 10:30
Repty Kopalnia Zabytkowa przyj. 10:40
Tarnowskie Góry Wąsk. przyj. 10:50

Repty Kopalnia Zabytkowa odj. 14:00
Sucha Góra DSD odj. 14:10
Bytom Gł. Wąsk. przyj. 14:40

Stacja Bytom Gł. Wąsk. znajduje się przy ulicy Zabrzańskiej, przy przystanku linii tramwajowych – 5, 7, 9, 18 i 30, autobusowych – 146, 183 i 227. Jest to tzw. „V peron dworca PKP”. Od strony centrum Bytomia (dworca autobusowego KZK GOP i MZKP) należy kierować się przejściem podziemnym pod torami głównego dworca PKP. Zapraszamy na nasze strony internetowe: www.dsd.pl www.sgkw.eu www.kopalniasrebra.pl

Dodatkowe informacje można uzyskać: Pisząc maila na: bpu@tlen.pl Dzwoniąc pod nr telefonu: 0-600 390 992

Szczegółowe informacje na temat paintballa w DSD: 0-509 319 607 imprezyfirmowe@dsd.pl

.

13.11.2007

2 grudnia 2007 o godzinie 10:00 ze stacji Bytom Wąsk. wyruszy pierwszy inauguracyjny zimowy skład kolejki wąskotorowej w ramach wspólnej akcji promocyjnej pod hasłem: „SREBRNYM TOREM DO ROZRYWKI”. Skład zatrzymywać się będzie na stacjach:
- Sucha Góra DSD – gdzie uczestnicy będą mogli skorzystać ze wszystkich atrakcji ośrodka łącznie z usługami gastronomicznymi
- Zabytkowa Kopalnia Srebra – w której zwiedzający poznają niepowtarzalny klimat jej podziemi z licznymi atrakcjami, m.in. wyprawą łodzią na spotkanie spacerującego po kopalni Skarbnika
Przejazd w pomiędzy stacjami w obu kierunkach zapewnią Górnośląskie Koleje Wąskotorowe.
W ramach wspólnej akcji mającej na celu promowanie zabytków oraz atrakcji Śląskiej Ziemi wszyscy partnerzy oferować będą preferencyjne ceny oraz atrakcyjne rabaty dla uczestników imprezy.

Bilet na przejazd pociągiem z Bytomia do DSD/Kopalni Zabytkowej i z powrotem kosztować będzie:
8 zł – normalny
6 zł – ulgowy (dla dzieci i młodzieży szkolnej)

Promocyjna cena za wstęp i zjazd do Kopalni Zabytkowej (długa trasa – spływ sztolnią) wynosi:
15,50 zł – bilet normalny
12,00 zł – bilet ulgowy

Dolomity Sportowa Dolina udziela 5% zniżki na wybraną atrakcję

Bilety na przejazd do nabycia w pociągu w dniu przejazdu. Promocyjne ceny w DSD i Kopalni Zabytkowej obowiązują tylko 2 grudnia 2007, i tylko po okazaniu biletu z przejazdu pociągiem!

Pociąg kursował będzie wg następującego rozkładu jazdy:

Bytom Gł. Wąsk. odj. 10:00
Sucha Góra DSD przyj. 10:30
Repty Kopalnia Zabytkowa przyj. 10:40
Tarnowskie Góry Wąsk. przyj. 10:50

Repty Kopalnia Zabytkowa odj. 13:10
Sucha Góra DSD odj. 13:20
Bytom Gł. Wąsk. przyj. 13:50

Stacja Bytom Wąsk. znajduje się przy ulicy Zabrzańskiej, przy przystanku linii tramwajowych – 5, 7, 9, 18 i 30, autobusowych – 146, 183 i 227. Jest to tzw. „V peron dworca PKP”. Od strony centrum Bytomia (dworca autobusowego KZK GOP i MZKP) należy kierować się przejściem podziemnym pod torami głównego dworca PKP.

Dodatkowe informacje można uzyskać:
Pisząc maila na: bpu@tlen.pl
Dzwoniąc pod nr telefonu: 0-600 390 992

 

6.05.2007

Zapraszamy wszystkich Wolontariuszy na prace torowe jakie odbędą się w sobotę 26 maja. W programie oferujemy:

- uzupełnianie złączek na najbardziej rozkradzionych przez okres "pozasezonowy" miejscach: torze przez las w Dąbrowie Miejskiej i odcinku "łuki za Suchą Górą" - Lazarówka,
- czyszczenie żłobków przejazdowych,
- kontrolę (w miarę wolnego czasu) całego odcinka do Miasteczka Śl. Wąsk.,
- być może jeszcze jakieś inne niemiłe niespodzianki (np. powalone przez wichurę drzewa na torach, ubytki, i in.) - szlak został skontrolowany tylko do przejazdu na Reptach.

Planowany wyjazd - około 8 rano; planowany powrót - popołudniu koło 14-16. Po szlaku poruszać się będziemy drezyną Wmc 106. Plan jest napięty, nie wiadomo ile z tego wyjdzie - to zależy od ilości chętnych, wydajności pracy i innych warunków miejscowych...

Tradycyjnie proszę o jak najwcześniejsze powiadomienie o planowanym udziale w pracach.

Pozdrawiam :)
Bartosz Uryga

6.05.2007

W dniu 27 maja 2007 o godz. 17.00 na stacji Bytom Karb Wąsk. odbędzie się zebranie walne członków SGKW.


Bartosz Uryga

28.04.2007

W dniu dzisiejszym ruszyła kolejka parkowa w WPKiW w Chorzowie. Pociągi odjeżdżają ze stacji Wesołe Miasteczko od 11.00 do 19.00 co godzinę; odjazdy ze stacji Przystań od 11.30 do 19.30 co godzinę. Ceny biletów 6 złotych normalny, 4 złote ulgowy (w jedną stronę niezależnie od relacji). W przypadku niepogody operator zastrzega prawo do odwołania kursów.


za: Bartosz Uryga, pmk

14.11.2006

Z przykrością zawiadamiamy, ze zapowiedziana przez Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych impreza w Hucie Pokój w dniu 18.11.2006 nie odbędzie się z przyczyn od nas niezależnych. Pomimo załatwienia wszelkich formalności w firmie STALMAG, użytkowniku kolejki, ze współpracy wycofała się Huta Pokój SA - właściciel terenu.

 
Przepraszamy za zaistniałą sytuacje
 
za zarząd
 
Andrzej Cichowicz

26.10.2006

18 listopada 2006 zapraszamy entuzjastów kolei przemysłowych do Rudy Śląskiej.

Wizyta z fotostopami na legendarnej, ostatniej już zachowanej wąskotorowej kolei zakładowej o rozstawie toru 785mm w Hucie "Pokój" może być już ostatnią możliwością zobaczenia tej kolei w ruchu. W hucie uruchomione zostaną specjalnie z tej okazji lokomotywy Lxd2 z taborem technologicznym (wagony kadzie). Impreza rozpocznie się ok. 1100. Koszt uczestnictwa: 25 zł. Zbiórka pod bramą huty (obok przystanku tramwajowego linii 9). Osoby wyrażające chęć przybycia proszone są o wcześniejsze potwierdzenie, zastrzegamy prawo ODWOŁANIA imprezy z powodu niskiej frekwencji (min. 20 osób).

W programie:

- przejazdy pociągami towarowymi na zwałowisko
- przejazd  spod wielkiego pieca do lokomotywowni i z powrotem
- manewry lokomotyw pod wielkim piecem
- "załadunek"  kadzi
- pokazy opróżniania kadzi (?)
- fotostopy na trasie oraz na terenie huty
- zwiedzanie wąsko- oraz normalnotorowej lokomotywowni

Zgłoszenia proszę kierować do:

- Kamil Czarnecki, email: kamicz@tlen.pl  tel. 609-970-753 (codziennie po godz. 16:00, wyjątek - wtorki i czwartki po godz. 20:00)
    UWAGA: Wszyscy uczestnicy imprezy proszeni są o podanie numeru dowodu osobistego/legitymacji.
    W temacie maila proszę podać imiona oraz nazwiska uczestników. A w treści jeszcze raz imiona, nazwiska z numerem dowodu osobistego lub legitymacji.

Najprawdopodobniej pociągi będą prowadzone Lxd2-9 oraz Lxd2-11 (po remoncie).

4.06.2006

Informujemy, że w związku z wizytą papieża Benedykta XVI zebranie członkowskie SGKW przeniesiono na niedzielę 11 czerwca 2006 o godz. 17:30. Obecność członków Stowarzyszenia obowiązkowa!

Michał Petrycki

10.05.2006


zapraszamy na Dni Górnośląskich Kolei Wąskotorowych 13 – 14 Maja 2006

Parowozownia Bytom Karb

Program imprezy:

 • Przejazd pociągiem na trasie Bytom Wąsk. (Dworzec Główny) – Bytom Karb Wąsk.

 • Wystawa taboru kolejowego, modeli i pamiątek kolejowych

 • Konkurs rysunkowy z nagrodami

 • Przekąski i napoje

 • Przejazd lokomotywą z instruktorem

Pociągi kursują: Odjazdy ze stacji Bytom Wąsk. godz.: 10.00, 12.00, 14.00, 16.00

Odjazdy ze stacji Bytom Karb Wąsk. godz. 11.30, 13.30, 15.30, 17.30

 

5.05.2006

Zapraszamy zatem na otwarcie sezonu na kolejce parkowej w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie: pociąg na szlak Wesołe Miasteczko - Przystań wyrusza 6 maja 2006, pociągi odjeżdżają co godzinę od 10:00 do 20:00 z Wesołego Miasteczka i od 10:30 do 20:30 z Przystani. Bezpośredni dojazd do stacji Wesołe Miasteczko:
z Katowic - tramwajami linii 6,11,23,33,41
z Bytomia - tramwajami linii 6,41
z Chorzowa - tramwajami linii 6,11,33,41
z Rudy Śl. i Świętochłowic - tramwajem linii 11

Długa i mroźna zima spowodowała opóźnienie w przygotowaniach taboru i szlaku Bytom Wąsk. - Miasteczko Śl. do sezonu 2006, zatem planowane na 30 kwietnia i cały "długi majowy weekend" uruchomienie pociągów opóźni się o kilka tygodni. 

W Bytomiu w dniach 13 i 14 maja będzie obowiązywał okolicznościowy rozkład jazdy pociągów na trasie Bytom Wąsk. - Bytom Karb - Bytom Wąsk. Odjazdy z Bytomia 10.00,  12.00,  14.00,  16.00. Odjazdy z Karbia 11.30,  13.30, 15.30, 17.30
 
Rozpoczęcie planowych kursów Bytom Wąsk. - Miasteczko Śl. Wąsk. planowane jest na przełom maja i czerwca.

18.03.2006

W dniu dzisiejszym na stację Bytom Karb Wąsk. powrócił, po trwającym bez mała ćwierć wieku "wygnaniu", parowóz Tw47-2558 (nr fabryczny Chrzanów 1678/1948, kocioł Sosnowiec 12281). Jest to jedyny zachowany tendrzak tej serii i zarazem najstarszy z zachowanych parowozów Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Niezwykła jest historia jego trwającej całe ćwierć wieku pielgrzymki wokół Bytomia. Po skreśleniu z inwentarza PKP z dniem 30 czerwca 1980 parowóz ten trafił na bocznicę "wodociągów" przy szybie "Staszic" w Reptach koło Tarnowskich Gór, nieopodal kopalni zabytkowej, obok której znajduje się obecny przystanek pociągów turystycznych. Tam służył jako kocioł ogrzewczy, aż do wygaśnięcia ważności rewizji kotła w 1986 roku (ostatnia próba wodna miała miejsce w roku 1976). Zapomniany parowóz tkwiłby tam zapewne aż do nadejścia epoki "złomiarzy", gdyby nie wypatrzył go spacerujący nieopodal z psem ówczesny, nieżyjący juz dzisiaj szef bytomskiej firmy transportowej "Periba", który sprowadził go na teren bazy przy ul. Siemianowickiej. Tam parowóz stał jako eksponat w miniskansenie techniki i marniał "pod chmurką". Kilkuletnie starania o sprowadzenie Tw47 do lokomotywowni w Karbiu władze Bytomia wraz ze Stowarzyszeniem Górnośląskich Kolei Wąskotorowych uwieńczyły sukcesem. Teraz możliwe będzie żmudne przywrócenie zasłużonej maszynie pierwotnego wyglądu - parowóz pozbawiony jest wielu elementów, które utracił jeszcze jako "kocioł grzewczy". Ciekawostką jest fakt, że to właśnie Tw47-2558 uwieczniony został 30 lat temu na fotografii Tadeusza Suchorolskiego i stał się wzorem dla logo SGKW. 
 

Fotoreportaż na stronie www.wask.pieczatka.pl

3.01.2006

W galerii Górnośląskich Kolei Wąskotorowych umieszczono niektóre z prac laureatów konkursu plastyczno - fotograficznego pt. „Dziedzictwo kultury technicznej i przemysłowej w plastyce i fotografii” - bezpośredni link.

Na 8.01.2005 planowany był przejazd pociągu na trasie Bytom-Tarnowskie Góry w ramach akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Niestety, ze względu na ponad metrową warstwę śniegu na szlaku przejazd jest niemożliwy. Możemy tylko "podziękować" ostatnim państwowym gospodarzom GKW. Likwidator DKD PKP oraz jego pełnomocnicy dysponujący wówczas taborem - nie uznali w 2002 roku za stosowne pozostawienia w Bytomiu żadnego z wielu pługów GKW - cały tabor tego typu przekazany został do skansenu w Rudach, gdzie nie ma praktycznego zastosowania.

11.11.2005

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych zostało wyróżnione za rewitalizację historycznej kolei wąskotorowej w VII edycji konkursu Pro Publico Bono: 

15.10.2005

W poniedziałek, 17.10.2005 rozpoczyna się remont kapitalny nastawni dysponującej BKw.
W ramach remontu zostanie wyremontowany dach, ocieplona i otynkowana elewacja, odnowione tynki wewnętrzne i pomalowane ściany, wymieniona instalacja elektryczna łącznie z tablica oświetlenia zewnętrznego.
Co najważniejsze - zostana wymienione okna na plastikowe, a takze zostana zalozone rolety antywlamaniowe, co definitywnie rozwiaze problem wiecznie powytrzaskiwanych kamieniami szyb. Zostana takze zalozone idiotoodporne drzwi wejsciowe.

Paweł Niemczuk

9.10.2005

UWAGA!!! POCIĄG TURYSTYCZNY W DNIU 16.10.2005 (niedziela) ZOSTAJE ODWOŁANY!

Andrzej Cichowicz

9.09.2005

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych zawiadamia, że w dniach 17-18 września 2005 na stacji Bytom Karb Wąskotorowy odbędzie się impreza pt. "Jesienne Dni Kolejki".
W programie przewidziano:
-Pociągi specjalne w relacji Bytom Wąskotorowy - Miasteczko Śląskie, odjazdy z Bytomia Wąsk. o godzinie 9.00 i 16.00, z Miasteczka Śl. 10:20 i 17:30
-Pociągi specjalne w relacji Bytom Wąskotorowy - Sucha Góra - Bytom Wąsk., odjazdy z Bytomia Wąsk. o godzinie 12.00 i 14.00, z Suchej Góry 13:00 i 15:00
- Wystawę taboru
- Wystawę różnego rodzaju pamiątek kolejowych na codzień wyeksponowanych na stacji Lubartów
- Wystawę modeli kolejowych
- Konkurs rysunkowy dla dzieci - przewidziano nagrody
Bliższych informacji udzielamy pod numerami telefonów:
(032) 257-66-34
(0) 632-029-136


15.08.2005

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych ogłasza konkurs plastyczno - fotograficzny pt. „Dziedzictwo kultury technicznej i przemysłowej w plastyce i fotografii”
Konkurs jest przeznaczony dla twórców - amatorów, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania oraz stosowanych technik plastycznych czy fotograficznych.
Preferowane będą prace dotyczące dziedzictwa kultury technicznej i przemysłowej Górnego Śląska.
Konkurs będzie przeprowadzony w dwóch kategoriach: plastycznej i fotograficznej.
Prace należy składać osobiście w biurze zarządu Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, ul. Reja (Parowozownia), 41-900 Bytom. Prace można też przesłać pocztą na ten sam adres.
Termin składania prac upływa 23 września 2005. W przypadku przesłania prac pocztą decyduje data stempla pocztowego.
W konkursie przewidziano nagrody:
- I miejsce - 300 zł
- II miejsce - 250 zł
- III miejsce - 200 zł
Ponadto jury może przyznać wyróżnienia i nagrody rzeczowe.
Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest złożenie deklaracji zgłoszeniowej
Regulamin konkursu oraz deklaracja zgłoszeniowa są dostępne pod adresem:
http://www.krzywa.gliwice.pl/kudlok/konkurs/
Wszelkich dodatkowych informacji i wyjaśnień udzielamy emailem:
p.niemczuk@gkw.pl lub pod numerami telefonów:
(32)257-66-34
(0)692-029-136
Tel. kolejowy: 932/889/334

Za zarząd
Stowarzyszenia
Górnośląskich Kolei Wąskotorowych
Paweł Niemczuk


15.06.2005

Stąd można pobrac sobie króciutki, ale za to bardzo sympatyczny film o GKW i ciekawostkach Ziemi Tarnogórskiej. Film jest swieżutki, ostatnie zdjęcia do niego były kręcone na Karbiu bodaj we środę przed długim weekendem.
http://www.tg.net.pl/indianer/kolejka.mpg

Film jest umieszczony na tarnogórskim serwerze poświęconym edukacji regionalnej.

Paweł Niemczuk


2.06.2005

Mam przyjemność poinformować, że dziś, 2 czerwca otrzymaliśmy z Urzędu Transportu Kolejowego informacje o przyznaniu licencji na przewóz osób.

Za zarząd
Stowarzyszenia
Górnośląskich Kolei Wąskotorowych
Paweł Niemczuk


19.05.2005

Zarząd Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych informuje, że z powodu niewystarczającej ilości uczestników przejazd pociągu specjalnego z węglarkami dnia 21 maja *zostaje definitywnie odwołany*.
Zawiedzionych i osoby, które potwierdziły swój przyjazd przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość.

Paweł Niemczuk
 

3.05.2005

W Bytomiu trwają Dni Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej. Wspaniała pogoda i dobrze przeprowadzona akcja informacyjna sprawiły, że frekwencja przerosła nasze wyobrażenia i sięgnęła szczytu możliwości przewozowych. Dziś, mimo wypuszczenia na szlak drugiego pociągu (uruchomione zostały wszystkie posiadane czynne wagony osobowe), nie byliśmy w stanie zapewnić wielu pasażerom miejsc siedzących - w dwóch  pociągach wyruszyło w podróż 767 osób, z czego 596 przypadło na skład wagonów letnich, a 171 podróżowało w nadplanowym składzie złożonym z wagonów rumuńskich serii Bxhpi. Pociągi prowadzone były przez lokomotywy Lxd2-372 i 359. W tym roku zaplanowane są remonty kolejnych wagonów letnich i trzeciego wagonu rumuńskiego, dołożymy starań aby kolejne "Dni Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej" były imprezą jeszcze ciekawszą, a pasażerowie mogli podróżować w większym komforcie.

Pani Halina z Sosnowca napisała do nas dzisiaj: "Wczoraj jechałam kolejką. Mimo tłoku było wspaniale.
Był to mój drugi przejazd. Uprzednio jechałam w sierpniu 2001 roku, ale wtedy było pusto i nie było tyle atrakcji. Podróżuję kolejkami i pociągami retro od pewnego czasu i gdy w pobliżu są takie imprezy chętnie korzystam . Dziękuję i proszę: trwajcie w swojej pasji." . Dziękujemy Pani za te słowa, nadają one sens nie tylko pasji, ale całej tej ciężkiej i mozolnej pracy, jaką jest utrzymanie historycznej kolei w sercu górnośląskiego okręgu przemysłowego.

Jakub Halor
 

30.04.2005

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych informuje, ze względu na uruchomienie przez TK Telekom nowej centrali nastąpiła zmiana numeru telefonu biura stowarzyszenia (Lokomotywowni Bytom-Karb).
 
Aktualny numer telefonu i faksu jest nastepujacy:
 
(32) 257-66-34
Kolejowy: 988 / 889 / 334
 
Dotychczasowy numer telefonu będzie czynny do 31 maja.
 
Za utrudnienia wszystkich zainteresowanych przepraszamy
 
Paweł Niemczuk


29.04.2005

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych informuje, że z powodu niskiej frekwencji pociąg specjalny (wagony towarowe + brankard) zostaje przeniesiony na 21 maja. Za kłopot przepraszamy i chętnych do wzięcia udziału w imprezie 21 maja prosimy o telefoniczne lub majlowe potwierdzenie chęci przyjazdu z tygodniowym wyprzedzeniem.

Dodatkowe informacje, zgłoszenia pod nr telefonu:
0692-029-136 (Paweł Niemczuk)
0604-084-622 (Andrzej Cichowicz)

(32)282-93-12 wew 414 (WMD Bytom Karb)
lub kolejowy: 988 / 889 /414

Paweł Niemczuk
Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych
 

Pociąg dla miłośników kolei z fotostopami - nowy termin!!!

W dniu 21.05.2005 zapraszamy miłośników zainteresowanych fotografowaniem na pociąg towarowy - specjalny (fotostopy na szlaku). Pociąg pojedzie trasą Bytom Wąsk.- Miasteczko Śl. Wąsk. - Bytom  Karb Wąsk. - Bytom Karb przeładownia - Bytom Karb Wąsk.  Wyjazd z Bytomia Wąsk. 10:30 (będzie oczekiwał na skomunikowanie z pociągiem E47133 Katowice 9:34-Bytom 10:18), powrót do Karbia około 17:30-18:00. Na przystanku Repty postój i zwiedzanie skansenu lokomotyw w kopalni zabytkowej. 
Cena w dniu imprezy w pociągu 50 zł. Ilość miejsc ograniczona - prosimy o zgłoszenia na adres
cichowic1@poczta.onet.pl lub telefonicznie 0-604 084 622 (13:00 - 21:00) lub 0-32 230 45 41 wieczorem (18:00 - 21:00).

2-4.05.2005: DNI GÓRNOŚLĄSKIEJ KOLEI WĄSKOTOROWEJ

W dniach 2-4 maja kursuje pociąg specjalny z postojami na stacjach Kopalnia Zabytkowa [spacer do Skansenu Maszyn Parowych]
i Bytom Karb Wąsk. [zwiedzanie zabytkowej, najstarszej i największej czynnej w Polsce stacji wąskotorowej i parowozowni].
Odjazd ze stacji Bytom Wąsk. 11:00, powrót ok. 15:00
Cena biletu na pociag specjalny (tam i z powrotem) - 4 zł. W pociągu przewodnik opowie o historii górnośląskich kolei i mijanych ciekawych miejscach.
Na stacji Bytom Karb Wąsk. przewidziane są atrakcje:
* Wystawa taboru kolejowego (zwiedzanie z przewodnikiem)
* Wystawa modeli kolejowych i pamiątek historycznych !
* Lokomotywa z maszynistą - instruktorem !
* Konkurs rysunkowy dla dzieci z nagrodami !

ROZKŁAD JAZDY POCIĄGÓW GKW
BYTOM - MIASTECZKO ŚL.
Od 29 maja do 19 czerwca w dni wolne od pracy:
z Bytomia: 10:00,14:00 z Miasteczka Śl.: 12:20,16:20
Od 25 czerwca do 31 sierpnia codziennie oraz 3-4, 10-11 września:
z Bytomia: 9:00,12:00,16:00 z Miasteczka Śl.: 10:20,14:30,17:30
Ceny biletów: normalny 4 zł; ulgowy 2 zł.
Pociągi złożone z wagonów letnich prowadzą także
wagony do przewozu rowerów i większego bagażu.

16.04.2005

Wczoraj zakończyliśmy prace torowe na kolejce wąskotorowej w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku.
Uzupełnienia wymagało kilkaset płytek podszynowych i blisko tysiąc wkrętów ukradzionych w ciągu zimy przez okoliczną ludność.
Konieczna była też wymiana co bardziej spróchniałych podkładów. Wykonano rewizje wagonów i lokomotywy.

Dziś myjemy wagony, wywieszamy tablice stacyjne, zamiatamy perony.
Oficjalny start - jutro 12.00, choć nieoficjalny - być może już dziś późniejszym popołudniem.

Wagoniki tej kolejki zostały zbudowane w zajezdni tramwajowej w Hajdukach i mają sprzęgi tramwajowe :). ZUTiKT2 wykonywał też naprawy zestawów kołowych.

Paweł Niemczuk

18.3.2005

W związku z robotami na szkodach górniczych z całkowitym zamknięciem
szlaku Bytom Karb - Bytom Północ w okresie od 29 marca do 27 kwietnia
nie przyjmuje się zamówień na pociągi czarterowe na linii Bytom Karb -
Tarnowskie Góry - Miasteczko Śląskie,  oraz odwołuje się "kolej od
kuchni" w dniu 17 IV 2005.

Andrzej Cichowicz

10.1.2005

W minioną sobotę na Karb przybył dźwig - Star 28 - znacznym wysiłkiem, w tym
finansowym w udało się przyholować z pomocą firmy Walczak - Orlikowski z Siemianowic Śląskich.
W niedzielę za sprawa mniejszych pieniędzy za to z udziałem świętej
cierpliwości naszych ludzi usunięto graffiti z okien wagonów osobowych
rumuńskich. Niestety czyszczenie także ścian jest kosztowne,
pracochłonne, ponadto nie sposób tego zrobić nie uszkadzając malatury
miejscowo do gołej stali. Trochę preparatu jeszcze jest, farba biała
i czerwona tez. A może są chętni na to zadanie?
Dziś przeszliśmy pierwszą w naszej historii kontrolę z Urzędu Skarbowego.
Dokumentacja nie wzbudziła u kontrolujących zastrzeżeń.

Andrzej Cichowicz


20.10.2004

Dwa wagony osobowe Bxhpi (rumuńskie z 1987 r.) zostały wyremontowane i pomalowane.

W zakładce "Rozkład jazdy" dostępne są nowe rozkłady jazdy na sezon zimowy 2004 i letni 2005

5 XII 2004 (niedziela) organizujemy przejazd turystyczny koleją wąskotorową na trasie:

Bytom – odjazd godzina 11.00
Tarnowskie Góry 12:00 – 12:15
Bytom - przyjazd godzina 14:30

Skład złożony z wagonów Bxhpi poprowadzi lokomotywa serii Lxd2.

Na trasie postój na stacji Bytom Karb Wąsk. gdzie obejrzeć można zaplecze naszej kolei i zabytkowy tabor zgromadzony w lokomotywowni.

Bilety w cenie 9 zł normalne i 6 zł ulgowe do nabycia w pociągu.

Informacje: tel. 282 93 12 wewn. 414 w godz. 8.00 – 16.00,
oraz 0-604 084 622, 0-601 144 270 do godziny 19.00
i na stronie internetowej
www.gkw.pl
 

23.09.2004

Z uwagi na niską frekwencję i załamanie pogody na linii Bytom - Miasteczko ruch rozkładowy został wstrzymany. Po zakończeniu malowania wagonow rumuńskich powrócimy przez okres zimowy do pociągów "kolej od kuchni".

Ponowne uruchomienie pociągów rozkładowych planujemy na początek czerwca 2005.

Andrzej Cichowicz

20.09.2004

 Ukazał się numer 2-3/2004 dwumiesięcznika "Koleje Małe i Duże" z bogatym w zdjęcia, obszernym artykułem dokumentującym 150-lecie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. szczegóły na witrynie www.kmd.pl 

8.06.2004

 W rok po opisanych przez Pawła Niemczuka bestialskich działaniach w Dzienniku Zachodnim nr 133 z 8.06.2004 ukazał się artykuł zawierający ciąg dalszy tej sprawy. Do Sądu Rejonowego w Chorzowie wpłynął akt oskarżenia przeciwko Januszowi G., prezesowi Towarzystwa Miłośników Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Rudach. Janusz G. oskarżony jest o kradzież i sprzedaż na złom blisko 2 kilometrów torowisk ze stacji Maciejkowice w 2003 roku. 

2.05.2004

Wolontariusze SGKW zbudowali prowizoryczny tor, przy pomocy którego zostały zdjęte stojące dotychczas jako pomniki przy stacji Bytom parowóz Cn2t Las, węglarka dwuosiowa Wh i platforma Ph. Historyczne pojazdy przewiozła na stację Bytom Karb Wąsk. lokomotywa Lyd1-309, gdzie zostaną one przygotowane do jazdy w pociągach specjalnych. 

24.04.2004

Od dzisiaj kursują pociągi planowe wg rozkładu jazdy na sezon 2004.

7.04.2004

Została zarejestrowana domena internetowa www.gkw.pl - łatwiejsza do zapamiętania alternatywa dla http://www.gkw.prv.pl

28.03.2004

Uprzejmie informujemy, że w dniu 18 IV 2004 (niedziela) organizujemy przejazd turystyczny koleją wąskotorową na trasie Bytom – Tarnowskie Góry – Bytom. Skład złożony z wagonów osobowych rumuńskich typu całorocznego z 1987r. poprowadzi lokomotywa serii Lxd2.
Odjazd ze stacji Bytom Wąsk. o godzinie 11.00, na trasie postój na przystanku Repty Kopalnia Zabytkowa – możliwość zwiedzenia skansenu maszyn parowych i lokomotyw przy kopalni rud srebronośnych, oraz na stacji Bytom Karb Wąsk. gdzie obejrzeć można zaplecze naszej kolei i zabytkowy tabor zgromadzony w lokomotywowni. Zakończenie na stacji Bytom Wąsk. około godziny 15.00.

Bilety w cenie 9 zł normalne i 6 zł ulgowe do nabycia w pociągu.

Informacje: tel. 282 93 12 wewn. 414 w godzinach 8.00 – 16.00 oraz 0-604 084 622, w godzinach 18.00 – 20.00

28.03.2004

Kino Panorama w Chorzowie, ul. Wolności 19/21
zaprasza na Przegląd Filmów Kolejowych w sobotę 8 maja 2004

program:
16.30 Kolejarskie słowo, śr.m., reż. A. Munk, 1953

18.00 Zestaw filmów dokumentalnych:
Tory pod śniegiem, reż. St. Banaś, 6 min.
Na stacji, reż. J. Janicki 1979, 9 min.
Na szlaku, reż. K. Skudziński 1978, 7 min.
Kolejowy Przegląd Filmowy nr 2, 1977,15 min.
Lokomotywa, reż. St. Urbanowicz 1946, 15 min.
Parowóz Pt-47, reż. W.J.Has 1949, 9 min.
Requiem dla parowozów, reż. B. Rybczyński 1988, 8 min.
Pan ciuchcia, reż. R. Stando 1968, 10 min.
Węzeł, reż. K. Karabasz 1961, 9 min.
Węzeł śląski, reż. J. Jaraczewski 1979, 29 min.
Pożegnanie kolejki, reż. A. Halor 1968, 6 min.

20.30 Droga na Zachód, f.fab., reż. B. Poręba, 1961

Dodatkowe informacje i rezerwacja biletów: tel. 032/ 2411968, 3463034
Marek Kosma-Cieśliński

26.03.2004

Aktualnie na GKW prowadzone są następujące prace:
-  remont wagonu krytego nr 4501 -  w zasadzie pozostało malowanie na zewnątrz i wykonanie napisów
-  poprawki lakiernicze na wagonie Bxhi
Wagony te będą jechały w pociągu specjalnym 4.IV. 

Na wykonanie oczekują zadania z uwagi na brak funduszy:
-  odmalowanie 2 wagonów osobowych rumuńskich (chwilowo brak kasy na farbę)
-  naprawa torów po drobnych kradzieżach w rejonie Bytomia Północnego i Dąbrowy będzie prowadzona po 3 IV - po zakupie gazów technicznych
-  po Wielkanocy - naprawa styków w Parku - tu potrzebny jest zakup łubków 6-cio otworowych i podkładek żebrowych podstykowych. 
-  po opróżnieniu stacji z wagonów złomowanych przez NZ PKP uprzątnięto teren stacji w Karbiu
-  oczekuję na ewentualne uwagi, co jeszcze można zrobić w zakresie porządków, nim w kwietniu ruszą konkretne roboty.
-  jeszcze tej wiosny będą usuwane szkody górnicze na szlaku Karb Wąsk.- Bytom Północ. 
Z tego powodu zamawianie pociągów na dni poniedziałek - piątek będzie wymagało uzgodnień z wykonawcą.
-  na wtorkowej komisji z udziałem miejskich i wojewódzkich służb od zabytków na stacji Karb Wąsk. NZ PKP wycofał się z pomysłu demontażu torów stacyjnych. Orędownikiem tego pomysłu był także przedstawiciel UM Bytom, gdyż uważał, że należałoby zrobić w tym miejscu parking (!!!).
Przypomnijmy, że stacja Bytom Karb Wąsk. o historii sięgającej 1851 roku jest najstarszą zachowaną w całości stacją kolei wąskotorowych na świecie, a okoliczny obszar obejmujący także stacje normalnotorowe Karb, Bobrek, kopalnię, hutę, elektrownię i zabytkowe osiedla jest wpisany w rejestry zabytków miejskich. 

22.02.2004

Pierwszy dzień wiosny: kolej od kuchni

W dniu 21.03.2004 (niedziela) zapraszamy na pierwszy wiosenny pociąg oraz zwiedzenie zabytkowej stacji Bytom Karb Wąsk. i parowozowni. Pociąg kursuje wg specjalnego rozkładu jazdy: Bytom Wąsk. odjazd 11:00, Tarn. Góry 11:45-12:00, Sucha Góra (Sportowa Dolina) 12:30-13:45, Bytom Karb Wąsk.14:10-14:40 (zwiedzanie stacji i parowozowni), Bytom Wąsk. przyjazd 15:00. Ceny biletów 7zł dorośli, 5zł dzieci i młodzież szkolna.
skład pociągu: lokomotywa Lxd2 + 2 wagony Bxhpi

Pociąg dla miłośników kolei z fotostopami

W dniu 3.04.2004 (sobota) zapraszamy miłośników zainteresowanych fotografowaniem na pociąg specjalny (fotostopy na szlaku). Pociąg pojedzie trasą Bytom Wąsk.- Miasteczko Śl. Wąsk. - Bytom  Karb Wąsk. - Bytom Karb przeładownia - Bytom Karb Wąsk.  Skład Lxd2 + kilka wagonów towarowych Wddxhp + brankard Kdxh 4501 + Bxhp 1103 (znany jako "bytomka", reko wagon ex GKD). Wyjazd z Bytomia Wąsk. 10:30 (będzie oczekiwał na skomunikowanie z pociągiem E47133 Katowice 9:34-Bytom 10:18), powrót do Karbia około 17:30-18:00. Na przystanku Repty postój i zwiedzanie skansenu lokomotyw w kopalni zabytkowej w cenie imprezy. 
Cena w przedpłacie do 15 marca 46 zł, w dniu imprezy w pociągu 60 zł. ilość miejsc ograniczona - prosimy o zgłoszenia na adres
cichowic1@poczta.onet.pl lub telefonicznie 0-604 084 622 (13:00 - 21:00) lub 0-32 230 45 41 wieczorem (18:00 - 21:00).

Uwaga - przedpłatę można dokonywać na konto SGKW:
Kredyt Bank SA I o/Katowice, Filia w Bytomiu
Nr konta: 73 1500 1139 1211 3002 5715 0000
Proszę zachować dowód wpłaty i okazać na imprezie organizatorowi.

21.02.2004

W mijającym tygodniu pociągi zamówione przez półkolonie z Katowic i Zabrza przewiozły
pierwszych pasażerów w roku 2004 - łacznie 90 osób.

06.11.2003: 

Wąskotorówką do konserwatora

Prawdopodobnie skończył się koszmar miłośników wąskotorówki. Na publikacje "Gazety" zareagował wojewódzki konserwator zabytków. PKP nie będzie już mogło bezkarnie niszczyć starych maszyn, bo wkrótce staną się zabytkami.

Kilka dni temu opisaliśmy, jak likwidator Kolei Dojazdowych PKP dewastuje Zakłady Naprawcze Wąskotorówki na Rozbarku. Jego pracownicy złomowali stare maszyny. Palnikami pocięto m.in. zestaw do produkcji resorów, wielkie szlifierki i wiertarki, spawarki oraz młot elektryczny. Maszyny miały ok. 80 lat, ale ciągle były na chodzie. Miłośnicy ze stowarzyszenia Górnośląskie Koleje Wąskotorowe chcieli za ich pomocą naprawiać wagony i lokomotywy, które wożą turystów na trasie Bytom - Miasteczko Śląskie. Likwidatora to jednak nie interesowało. Pocięte maszyny trafiały na złom. Podobny los miał spotkać wąskotorową lokomotywownię w Bytomiu Karbiu.

Sprawą zainteresował się Jacek Owczarek, wojewódzki konserwator zabytków: - Wysłałem tam swoich inspektorów. Postaram się, by cenne obiekty jak najszybciej stały się zabytkami. Oznacza to, że PKP będzie musiało wstrzymać prace. Zgodnie z przepisami już samo rozpoczęcie procedury wpisania na listę zabytków spowoduje, że wąskotorówka będzie pod ochroną.

- Wspaniała wiadomość. W ostatniej chwili udało się uratować perełkę - cieszy się Paweł Niemczuk z GKW.

Tekst pochodzi z "Gazety Wyborczej".

Komentarz: Niestety, publikacja "Gazety" była jedynie pobożnym życzeniem - likwidator dokonał dzieła zniszczenia większości bezcennych zabytków w Rozbarku mimo protestów szacownych instytucji. Konserwator zabytków ma najstarszą na świecie linię wąskotorową głęboko w ...poważaniu, bo na próżno szukać jej w rejestrze zabytków. Miasto Bytom mogło chociażby zająć mienie PKP na poczet nieopłacanych przez lata podatków, ale tego nie uczyniono. Przegraliśmy także ze złodziejami - w ciągu ostatnich 12 miesięcy złodzieje rozkradli kilkanaście kilometrów szlaków - całą sieć na terenie Chorzowa, Siemianowic Śląskich oraz odbudowaną rok wcześniej w pocie czoła przez miłośników linię Bytom Wąsk. - Chorzów Przeładownia - Pole Północne - Bytom Rozbark - Warsztaty Naprawcze. Nie przeszkodziła im policja, Straż Miejska i patrole SGKW, które oddały w ręce policji ok. 60 sprawców złapanych na gorącym uczynku. Wszystkich puszczono wolno i ...kradną dalej co popadnie. Górny Śląsk na początku XXI wieku zmienił się w region anarchii, z którą władze albo nie potrafią, albo nie chcą sobie poradzić.

12-14.09.2003

Obchody 150-lecia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych

12 września o 5.30 rano dźwig, naczepa niskopodwoziowa i wagon udały się ze stacji w Karbiu na bytomski Rynek.
Tam szybko ułożyliśmy jakieś 7 m toru i ustawiliśmy wagon (BTxhp 300). Cała akcja - wjazd ciężkiego sprzętu i układanie toru wywołało mimo wczesnej
pory sensację. Wagon stał tam do niedzieli późnego wieczora. Zamienił się w małpi gaj dla dzieciarni - trzeba było nawet przez jakis czas wystawić ochronę, bo co bardziej pomysłowe dzieciaki zaczęły odpalać w wagonie petardy. Ale jeszcze o wagonie napiszę.

O godzinie 9.00 w sali Bytomskiego Centrum Kultury rozpoczęło się seminarium poświęcone historii GKW
oraz sytuacji kolei wąskotorowych w Polsce. Przybyli przedstawiciele szeregu organizacji miłośników z całej Polski (nie mam przy
sobie stenogramu z seminarium, więc żeby było sprawiedliwie nie będę wymieniał, kto brał udział, bo nie chcę nikogo urazić poprzez pominięcie),
przedstawiciele samorządów, na terenie których biegną szlaki GKW, przedstawiciele organizacji turystycznych oraz przedstawicielka Urzędu
Miejskiego w Gliwicach. Pełny wykaz uczestników seminarium oraz treść referatów, wystąpień i wnioski będą opublikowane w formie książkowej.
O godzinie 13.00 zebrani udali się dwoma MAN-ami PKM Bytom do Miasteczka Śląskiego, gdzie obejrzeli kościół pw. św. Jerzego, 
a burmistrz Miasteczka Śl., pan Stanisław Wieczorek przedstawił historię tegoż kościoła.
Następnie zebrani udali się pociągiem GKW do Suchej Góry na skromny obiadek w ośrodku Dolomity Sportowa Dolina, następnie pojechali dalej - do WMD Bytom Karb w celu jej zwiedzenia i obejrzenia taboru GKW, o godzinie 17.30 pociąg wtoczył się na peron p.o. Bytom Wąsk. i tu spotkanie zakończyło się.
Generalnie organizatorzy obawiali się niskiej frekwencji i braku tematów do omówienia, ale obawy okazałe się niepotrzebne - referaty były
interesujące, a dyskusja gorąca i bogata we wnioski. Dziękujemy wszystkim i zapraszamy na kolejne seminarium, które odbędzie się za rok !

Sobota była dla nas szalenie pracowitym dniem - kursowały pociągi planowe, na Rynku był festyn, w Warsztatach kolejny festyn i wystawa modeli
kolejowych, a na Karbiu dzień otwarty lokomotywowni. Festyn na Rynku pierwotnie miał być poświęcony wyłącznie jubileuszowi GKW,
ale główny organizator - Urząd Miejski w Bytomiu postanowił połączyć go z festynem na zakończenie lata. Akcentów kolejowych podczas festynu było trochę mało - nasz wagon, sprzedawane tam pocztówki, rozdawane piękne foldery autorstwa Krzysztofa Soidy i Jakuba Halora oraz wystawa zdjęć prezentujących wczoraj i dziś GKW  (Biuro Promocji Bytomia, Rynek 7). Wystawa cieszyła się w sobotę sporym zainteresowaniem. Odwiedziło ją kilkaset osób.

Impreza na Rozbarku obfitowała w niekolejowe atrakcje - występy artystyczne dzieci z pobliskiej szkoły, pokazy straży pożarnej, pokazy
trialu motocyklowego i wojskowa grochówa. No i była superatrakcja - w hali napraw lokomotyw nr 2 zaprezentowano 15 zabytkowych samochodów -
najciekawsze były ford A z 1930 roku i Praga z 1934. Oczywiście wiekiem wszystkie pojazdy zakasowywały kryty wagon dwuosiowy serii Kh z przełomu
XIX i XX w. i przesuwnica parowozowa z 1926 roku :-)
Stricte kolejowe elementy imprezy na Rozbarku to wystawa modeli kolejowych pana Krzysztofa Kubickiego (wiceprezesa SMK Katowice) oraz stała
ekspozycja muzeum GKW. Tyle osób, co w tę sobotę, nie przewinęło sie przez podupadły i zaniedbany Rozbark chyba w ciagu ostatnich dziesięciu lat

Dzień otwarty lokomotywowni na Karbiu przyciągnął sporo zwiedzających - zarówno w sobotę jak i niedziele przychodziło ponad 100 osób.
Pociągi do Miasteczka Śląskiego kursowały w/g wiosenno - jesiennego rozkładu jazdy, tzn. o 10.00 i 14.00 z Bytomia Wąsk. ("V peron" dworca głównego w Bytomiu). Po raz pierwszy zaprezentowaliśmy całkowicie odmalowany skład letniaków. Dzięki informacjom w lokalnych mediach i zapowiedziach przez
megafon na dworcu normalnotorowym frekwencja była znakomita jak na tę porę roku (w sumie około 300 osób). W sobotę i niedzielę dzieci przewoziliśmy bezpłatnie.

W niedzielę o 18.30 w sali szkoleń WMD Bytom Karb odbyła się projekcja filmów. Pierwszy dokument z maja 2001 roku pokazywał załadunek ostatnich transportów węgla na kopalni Centrum i na kopalni Rozbark oraz rozładunek węgla w Elektrowni Chorzów, a także załadunek popiołów dymnicowych w tejże elektrowni. Drugi był poświęcony Bydgosko - Wyrzyskim Kolejom Dojazdowym.
Na pokaz przybyło około 40 osób.

Megahitem sobotnio-niedzielnym stał się jednak normalnotorowy pociąg parowy z Chabówki, zorganizowany przez Fundację Wieku Pary dzięki zaangażowaniu PKP Cargo, PLK i PKP PR. Zaskoczyli nas bardzo mile megafoniści zarówno w Bytomiu, jak i w Gliwicach. W Bytomiu po raz pierwszy zdarzyło się, żeby nasze pociągi były po prostu zapowiadane przez megafony. Pani ku naszemu wielkiemu zdziwieniu powiedziała, że: "Pociąg wąskotorowy do stacji Miasteczko Śląskie Wąskotorowe odjedzie o godzinie 10.05 z peronu... wąskotorowego". Gdyby nadac mu numer, to byłby po prostu peronem piątym. Pociąg parowy przyciągnął prawdziwie tysiące ludzi i mimo że media wykazały się bardzo umiarkowanym zaangażowaniem, był naprawdę wielkim wydarzeniem przyćmiewając frekwencją profesjonalnie, intensywnie reklamowane targi kosmetyków w Spodku.

Megafonista w Gliwicach w sobotę przeszedł samego siebie. Przez cały czas pociągu historycznego w Gliwicach co jakies 10 minut podawał informacje o
godzinie odjazdu, relacji i okazji jego uruchomienia, a także informacje o skomunikowaniu z pociągiem GKW do Miasteczka Śląskiego. W niedzielę pani
nie była już taka wylewna, ale o skomunikowaniu mówiła. W Katowicach po prostu zapowiadano poci±g dodatkowy bezpłatny. I tyle. No jeszcze było trochę
komedii z tablicami informacyjnymi. Najpierw pokazały "Częstochowa - turystyczny", potem zwróciliśmy na to uwagę, to pokazało się "Bytom - turystyczny", a na części tablic "Brno - turystyczny".
>
Wszystkim przybyłym do Bytomia serdecznie dziękuję. A szczególnie tym, którzy zauważyli, że Tr12-25 przyjechał z okazji jubileuszu GKW.
Gdy materiały poseminaryjne ukażą się drukiem roześlemy je do wszystkich uczestników. Jeśli zostaną wydane w nakładzie umożliwiającym ich sprzedaż,
to będzie możliwe ich nabycie za zaliczeniem pocztowym.

Organizatorem festynu na Rynku w Bytomiu był Wydział Gospodarki Komunalnej i Inwestycji UM Bytom, współorganizatorami były Stowarzyszenie Miłośników Kolei i Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Organizatorem festynu w Warsztatach GKW na Rozbarku był Wydział Komunikacji UM Bytom, współorganizatorami były Stowarzyszenie Miłośników Kolei i Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Organizatorami wystawy modeli kolejowych Warsztatach GKW na Rozbarku byli: pan Krzysztof Kubicki, wiceprezes SMK Katowice, Stowarzyszenie Miłośników Kolei i Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Dni otwarte WMD Bytom Karb zorganizowały Stowarzyszenie Miłośników Kolei i Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Pokaz filmów w sali szkoleń WMD Bytom Karb zorganizowali: Jakub Halor oraz Stowarzyszenie Miłośników Kolei i Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Przygotowanie wystawy fotograficznej: Jakub Halor (projekt, wybór fotografii, opracowanie elektroniczne, logistyka), Bartosz Koszowski (wykonanie plansz oraz zdjęcia plenerowe z Warsztatów Naprawczych), Krzysztof Soida (udostępnienie zdjęć z kolekcji prywatnej), Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych (logistyka). Koszty wykonania powiększeń i zakupu materiałów dofinansował UM Bytom.

Plakat reklamowy 150-lecia GKW - opracowanie Jakub Halor, fotografia archiwalna Tadeusz Suchorolski

Folder okolicznościowy Górnośląskie Koleje Wąskotorowe - 150 lat - opracowanie Krzysztof Soida, Jakub Halor, wydawca biuro Promocji Bytomia, druk dofinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Pociągi parowe - specjalne skomunikowane na dworcu w Bytomiu z naszymi pociągami wąskotorowymi zorganizowała Fundacja Wieku Pary (szczególne podziękowania dla panów Mirosława Szymańskiego i Daniela Kipera z Warszawy) dzięki objęciu patronatu nad uroczystościami przez prezesa PKP Cargo a także zaangażowaniu firm PLK i PKP Przewozy Regionalne. Dziękujemy!

Dziękuję za ofiarną pracę wszystkim członkom i sympatykom obu stowarzyszeń. Bez was wszystkich nie dalibyśmy rady!
Postaramy się przygotowac też jakieś atrakcje na przyszły rok. Niestety nie możemy obiecać, że znów będzie jakiś wystrzałowy parowóz. Ale kto wie...?.

Paweł Niemczuk, SGKW

16.07.2003

Od czwartku 17.07.2003 uruchamiamy pociągi kolei wąskotorowej 900mm w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. 

 

30.06.2003

Od soboty 5.07.2003 rusza autobus kolejowej komunikacji zastępczej GKW na linię Siemianowice Śl. - Bytków - Bytom, skomunikowany w Bytomiu z rozkładem jazdy pociągów. Odjazdy z Siemianowic 9:20, 11:20, 15:20, 17:40, odjazdy z Bytomia 9:00, 12:00, 16:00, 18:45. 

Rozkład jazdy GKW wraz z dokładnym rozkładem jazdy autobusu (na czerwono):

Siemianowice Śl.-Bytom-Miasteczko Śl.

TRASA

Miasteczko Śl.-Bytom-Siemianowice Śl.

11

13

15

S

tam

Nr pociągu

z powrotem

S

12

14

18

1

3

5

7

km

Nr kursu autobusu

km

2

4

6

8

08:20 o.

11:20 o.

15:20 o.

17:40 o.

0

Siemianowice Os. Tuwima

14,6

09:35 p.

12:35 p.

16:35 p.

19:20 p.

08:22

11:22

15:22

17:42

0,9

Siemianowice Plac Skargi

13,7

09:32

12:32

16:32

19:17

08:24

11:24

15:24

17:44

1,7

Siemianowice Świerczewskiego

12,9

09:30

12:30

16:30

19:15

08:28

11:28

15:28

17:48

3,5

Siemianowice Kopalnia

11,1

09:26

12:26

16:26

19:11

08:30

11:30

15:30

17:50

4,4

Bytków II - Dom Kultury

10,2

09:23

12:23

16:23

19:08

08:33

11:33

15:33

17:53

5,1

Bytków I

9,5

09:20

12:20

16:20

19:05

08:37

11:37

15:37

17:57

6,3

Michałkowice Kościół

8,3

09:16

12:16

16:16

19:01

08:50

11:50

15:50

18:10

13,1

Bytom Pogoda (w pobliżu Warsztatów)

1,5

09:05

12:05

16:05

18:50

08:55 p.

11:55 p.

15:55 p.

18:15 p.

15,2

Bytom Dworzec

0

09:00 o.

12:00 o.

16:00 o.

18:45 o.

przejście z autobusu do pociągu

przejście z pociągu do autobusu

09:00 o.

12:00 o.

16:00 o.

18:45 o.

0

Bytom Wąsk.

21

08:40 p.

11:30 p.

15:40 p.

18:40 p.

09:05

12:05

16:05

|

1

Szombierki

20

|

11:25

15:35

18:35

09:10

12:10

16:10

18:55 p.

2

Bytom Karb Wąsk.

19

08:30 o.

11:20

15:30

18:30

09:25

12:25

16:25

6

Dąbrowa Miejska

15

11:05

15:15

18:15

09:30

12:30

16:30

9

Sucha Góra Sport Dolina

12

11:00

15:10

18:10

09:40

12:40

16:40

13

Repty Kop. Zabytkowa

8

10:50

15:00

18:00

09:45

12:45

16:45

14

Tarnowskie Góry Wąsk.

7

10:45

14:55

17:55

10:00

13:00

17:00

17

Lasowice Zalew

4

10:30

14:40

17:40

10:05

13:05

17:05

19

Miasteczko Śląskie Zalew

2

10:25

14:35

17:35

10:10 p.

13:10 p.

17:10 p.

21

Miasteczko Śl. Wąsk.

0

10:20 o.

14:30 o.

17:30 o.

p. - przyjazdy do przystanków końcowych; o. - Odjazdy z przystanków końcowych; n/ż - przystanek na żądanie

autobus kursuje w dniach 5.07.2003 do 31.08.2003 w soboty, niedziele i święta. W pozostałe dni tygodnia kursuje na zgłoszenie grupy wycieczkowej 

 

19.06.2003

Uruchomiono regularne kursy pociągów turystycznych codziennie Bytom-Miasteczko 9:00, 12:00, 16:00, Miasteczko Śl. - Bytom 10:20, 14:30, 17:30.

07.06.2003

Prawo bezprawia na wąskim torze
W dniach 28, 29 i 30 maja warsztaty Górnośląskich Kolei Wąskotorowych na Rozbarku nawiedził tzw. "zespół likwidacyjny" z pełnomocnikiem likwidatora Dyrekcji Kolei Dojazdowych, panem Ryszardem R. Pozostałych członków owego zespołu nie wymienię, bo przynajmniej na oko są przyzwoitymi ludźmi (i wierzę, że tak jest). Wraz z zespołem likwidacyjnym wkroczyła "firma" wynajęta przez R. do wywózki i "zabezpieczania" majątku DKD.

Zgadnijcie, kto to był???? Ten pan w sweterku zgadł. Wygrywa tutu do wydymaczki. Był to Janusz G. (Towarzystwo Miłośników Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, Rudy Raciborskie) i Zbigniew G. (Towarzystwo Ochrony Zabytków Kolejnictwa i Budowy Skansenów, Pyskowice) wraz z grupą robotników, z których część to zarośnięci troglodyci albo nieokrzesane chamy spod budki z piwem.

Zabawa miała zacząć się o 8 rano, ale G. et consortes dotarli dopiero o 9 z minutami. Po wkroczeniu na teren warsztatów otwarto na żądanie R. halę kotlarni (hala napraw lokomotyw spalinowych nr 1), po czym R. wydał polecenie "Brać wszystko, co nie zostało przekazane gminie Bytom !!!". No i ogary poszły w las. Zaczęło się spokojnie od wykręcania szlifierek, tokarek, wiertarek. Ciekawe to było - nawet nie sprawdzali, czy przypadkiem kable zasilające nie są pod napięciem. Kombinerki i sru. Po dłuższych naleganiach zgodzili się łaskawie użyć taśmy izolacyjnej w celu zabezpieczenia uwolnionych końcówek kabli. Gdy skończyły się większe maszyny zabrali się za drobnicę - klucze, nakrętki i podkładki ładowano na auta razem z szufladami, w których były. Stoły miały zostać, więc upominałem się o zwot szuflad - zajęło mi to pół dnia, ale szuflady bohatersko obroniłem. Wróciły. Gdy skończyły się narzędzia i śrubki zabrali się za śmieci - hieny G. z gościem o ksywce Marynarz na czele właziły wszędzie - do kanału, do zapadni, za szafy, do komórki i sraczyka. Zbierali wszystko - metr drutu, 10 cm kwadratowych blachy, kawałek kątownika. Gaśnice powyrywali ze ścian wraz z uchwytami. Kozę (piec żelaźniak) wyrwano z podłogi wraz z kominem, który wypruto ze ściany wraz z metrem kwadratowym cegieł. Gdy zabrakło tego "specjaliści" zabrali się do zamontowanego na stałe w posadzce koła od linowej wyciągarki do wagonów. Dopiero interwencja R. ich powstrzymała. Jako, że R. kazał zabrać im "wszystko, co nie zostało przekazane gminie Bytom" wyegzekwowaliśmy także zabranie wszelkich śmieci. Jeden plus całej sytuacji. Robota cały dzień szła niemrawo - G., G. i paru pachołów urwało się w ciągu dnia "zabezpieczać" materiał torowy ze stacji Maciejkowice - pan G. w "Dzienniku Zachodnim" (to taka gazeta regionalna) żalił się, że przewiezienie całych przęseł do Rud Raciborskich, to taki wielki wysiłek. Ale tu okłamał dziennikarza, bo znalazł prostsze rozwiązanie - przęsła pojechały prosto na skład złomu firmy "Jawa" przy ulicy Składowej w Bytomiu (100 m od stacji Bytom Karb Wąsk).

Drugi i trzeci dzień polegały na opróżnianiu hali napraw lokomotyw spalinowych nr 2. Na pierwszy rzut poszły przekładnie hydrauliczne i turbosprężarki. Potem silniki. Cóż. Wózek widłowy typu Rak, to za mało. Silnik do WLS 150 gruchnął o ziemię, aż się zatrzęsto. Potencjalny kupcu, uważaj. Z wierzchu silnik nowiutki, ale po takiej glebie, to licho wie, co ma w środku. A może pękł? Łysina R. na przemian sienieje i blednie. Biedaczysko nie potrafi znieść takiej niekompetencji, na dodatek sprawa się znów ślimaczy, bo spora część ekipy ponownie zajęta jest "zabezpieczaniem": materiału torowego z Maciejkowic w składnicy złomu. Część ekipy, która pozostała na miejscu zabiera się do zrywania blach zabezpieczających kanały naprawcze i kablowe. R. interweniuje, blachy zostają na miejscu. Po drodze znikają jednak przedmioty będące naszą własnością - towarzycho średnio przejmuje się informacjami, że np. ta bomba
dz_gire.JPG (87124 bytes) (zwrotnik) został odzyskany z kradzieży przedwczoraj i nie jest własnością DKD. Dla nich ważne jest, że to kolejne 60 kg złomu. Dla jasności powiem, że teoretycznie wszystkie wywożone przedmioty mają być zabezpieczone na stacji w Rudach Raciborskich. Z Bytomia do Rud jest około 50 km, ale auto wraca na warsztaty w 30 minut po wyjeździe. Ciekawe, gdzie był??? Odpowiedzi proszę na priva. W nagrodę pot z czoła R. we fiolce po relanium. W ostatni dzień dotychczasowego szabru, czyli 30 maja od rana prosiłem grzecznie, by ekipa zakończyła prace równo o 15, jak było to ustalone z właścicielem obiektów, czyli Urzędem Miejskim w Bytomiu, ponieważ w sobotę jest duży ruch i potrzebujemy czasu, by przygotowac wagony, lokomotywy itd. Oczywiście pan G. postarał się nam pomóc - pierdzielił się z załadunkiem do 19.35 !!! Dziękujemy ci, SC Johnson!!! (pamiętacie tę
reklamę?)
R. z pianą na ustach ryczy, że za tak fachową i sprawną pracę z pewnością nie zapłaci im umówionych 30000 złotych. Pozostali członkowie zespołu likwidacyjnego zmywają się na pociąg koło 17, by zdążyć do domów przed poniedziałkiem (są z Mławy, pracowali na tamtejszej kolei wąskotorowej).

Na koniec jeszcze tyle, że robolom G. raczej obce są słowa typu proszę, przepraszam, czy proszę pana. Spadaj, wypier*** ty skur****, albo "chodż no tutaj", to normalka.

Dla zainteresowanych: 11, 12 i 13 czerwca najazdu Hunów ciąg dalszy. Zespół likwidacyjny wraca z nowymi siłami po szabrze lokomotywowni w Karczmiskach, a przed zwijaniem torów w Opalenicy.

Jeśli ktoś miał doświadczenia z "zespołem likwidacyjnym" na któreś innej kolei, to proszę o krótkie info na priva.


Paweł Niemczuk, GKW

(w związku z prowadzonymi postępowaniami wyjaśniającymi nazwiska osób odpowiadających za dewastację majątku PKP na terenie warsztatów GKW w roku 2003 zostały w tekście Pawła skrócone) 

1.05.2003

Uruchomiono regularne kursy pociągów turystycznych w soboty, niedziele i święta Bytom-Miasteczko 10:00, 14:00, Miasteczko Śl. - Bytom 12:20, 16:20.

30.03.2003

O 15.00 w niedziele 30.03.2003 otwarto uroczyście muzeum Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Warsztatach Naprawczych.

 

26.03.2003

Zapraszamy do warsztatów na Rozbark od 9.30 w najbliższą sobotę 29.03.2003 - chętnych na porzadkowanie obiektow przed niedzielnym otwarciem
wystawy - Porzadki mozna kontynuowac w niedziele przed poludniem - 

O 15.00 w niedziele 30.03.2003 otwieramy uroczyście ogólnodostępną wystawe - jest to pierwszy krok na drodze do powstania muzeum Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

20.02.2003 

W imieniu Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych zapraszam na
pociag turystyczny relacji Bytom Wąskotorowa-Sucha Góra-Tarnowskie Góry
Wąsk.-Sucha Góra-Bytom Wąsk. w dniu 23.02.2003 (niedziela).

Rozkład jazdy:
Bytom Wąsk 10:30, Bytom Karb Wąsk. 10:40, Dąbrowa Miejska 11:00-11:15
(planowany fotostop), Sucha Góra (przystanek obok Dolomitów Sportowej
Doliny) 11:20, Tarnowskie Góry 11:35 przyjazd, zmiana kierunku jazdy

Tarnowskie Góry 12:00, Lazarówka 12:10-12:20 (planowany fotostop na tle
wyrobisk dolomitowych), Sucha Góra 12:30 przyjazd, postój planowy na
odwiedzenie Dolomitów Sportowej Doliny
www.dsd.pl)

Sucha Góra 14:30 odjazd, Bytom Karb Wąsk. 14:45, Szombierki 14.50-15.00
(planowany fotostop na tle zabytkowych zabudowań Elektrowni Szombierki),
Bytom Wąsk 15:10

Pociąg jest ogólnodostępny, wagony ogrzewane, zapraszamy narciarzy -
niezainteresowani fotostopami mogą opuścić pociąg w Suchej Górze i poczekać
na powrót. Cena biletu niezależnie od długości przejazdu: 5 złotych, ulgowe
bilety dla młodzieży 3 złote, bagaż (np. narty) bezpłatnie.

Zapraszam

Jakub Halor
www.gkw.prv.pl

12.12.2002

Uprzejmie informuje ze w piatek 20 XII konczymy przyjmowanie zgloszen na
impreze sylwestrowa na GKW.  Po prostu nasze Panie musza byc juz
zorientowane w zakresie robot jaki je czeka po swietach.
Przypominam program imprezy:
19-20  rozpoczecie w swietlicy na stacji Bytom Karb wask.
20-22 kolacja (gorace danie obiadowe)
22.30-1.00 przejazd pociagiem Bytom Karb Wask - Sucha Gora - Bytom Karb
Wask, wizyta w calorocznym osrodku narciarskim "Dolomity - Sportowa
Dolina"
1.00 - ??? ognisko z pieczeniem kielbasek, kolacja (danie gorace i
szwedzki stol), muzyka.


blizsze informacje i zgloszenia:
cichowic1@poczta.onet.pl

Andrzej Cichowicz
GKW


10.12.2002

W sezonie zimowym uruchamiamy pociagi Bytom -
Tarnowskie Gory - Bytom Lxd2 + 2 Bxhpi (cieple i oswietlone) jedynie
350 zl.

Andrzej Cichowicz

8.12.2002

Wagony osobowe będą remontowane. GKW oferuje miejsce na wagonach letnich na reklamy. Rozliczenie gotówkowe lub rzeczowe (np. za usługi jak naprawa płotu w Rozbarku, remont budynku, budowa przystanku w Szombierkach, akcesoria torowe itp.)

27.11.2002

Uprzejmie informuje, ze zwiazku z otwarciem Sportowej Doliny w Bytomiu
Suchej Gorze w dniu 01 grudnia br. uruchamiamy pociagi rozkladowe na
linii GKW Bytom - Tarnowskie Gory.
Odjazdy z Bytomia do Suchej Gory: 11.00,  13.00, 15.30,  17.30,   do
Tranowskich Gor: 11.00,  15.30,  17.30.
Odjazdy z Tarnowskich Gor przez Sucha Gore do Bytomia: 12.00,  16.30,
18.30.
Odjazdy z Suchej Gory do Bytomia 12.15,  14.45,  16.45,  18.45.
Odjazdy z Suchej Gory do Tarnowskich Gor 11.30,  16.00,  18.00.

Oplata za przejazd wynosi 2 zl.

Zapraszam

Andrzej Cichowicz
GKW


25.11.2002

W dniu sw. Katarzyny - patronki kolejarzy pragne zlozyc Wam serdeczne
podziekowania za wysilek wlozony w utrzymanie i przetrwanie
Gornoslaskich Kolei Waskotorowych. Ze swej strony obiecuje dolozyc
wszelkich staran aby Wasz trud nie poszedl na marne.
Pragne zlozyc Wam najserdeczniejsze zyczenia zadowolenia i satyswakcji z
tego co robicie oraz wszelkiej pomyslnosci w zyciu osobistym.

Andrzej Cichowicz

18.11.2002

Do Rud wyjechał Px48-1916 z Opalenicy. Będzie to już kolejna maszyna tej serii w skansenie rudzkim, poprzednią, przekazaną przez PKP w tymże skansenie okaleczono.

12.11.2002

Diesellok_lxd2.jpg (62744 bytes)W dniu 6.11.2002 na niemiecką Weisseritztalbahn dotarła lokomotywa Lxd2-358, dotychczas czynny eksponat w skansenie Towarzystwa Miłosników GKW w Rudach. Zgodnie z podaną na http://www.weisseritztalbahn.de informacją lokomotywa została zakupiona w celu pracy przy pociągach roboczych, które zatrudnione będą przy odbudowie szlaku zniszczonego na długości kilkunastu kilometrów w sierpniu b.r. Weisseritztalbahn jest najbardziej poszkodowaną ze słynnych saksońskich wąskotorówek w czasie tegorocznej powodzi. Można przypuszczać, że handel lokomotywami rozwinie się w Rudach w najbliższym czasie, bowiem TMGKW pozyskało w darze od Elektrowni Chorzów 2 lokomotywy WLs150 i jedną WLs180, podczas gdy posiada już maszyny obydwu tych serii w swoich "zbiorach".  Lokomotywa ta wg Krzysztofa Soidy była własnością gminy Kuźnia Raciborska (przekazana gminie przez PKP w 1994 roku), zatem istnieje podejrzenie, że została ona sprzedana bezprawnie i mamy do czynienia z kradzieżą. 
Po lewej - Lokomotywa  Lxd2-358 już ze zdjętymi zderzakami górnośląskimi i na wózkach 750mm prezentuje się na tle dzielnicy Freital-Hainsberg (okolice Drezna)
Zamieszczone obok zdjęcie pochodzi z www.weisseritztalbahn.de

11.11.2002

Dzis o godzinie 13.00 pomiedzy Krzyzowa i Chorzowska w Bytomiu
ujawniono nowa kradziez toru - laczna przerwa ma okolo 350 m. Wartosc
strat okolo 40 000 PLN. Okolo 300-600 jednometrowych kawalkow szyn,
troche akcesoriow w tym wkrety z upalonymi lebkami odnalazla policja w
skupie zlomu przy Zwirowej 2 na Bobrku. Jednak wlasciciel (a moze raczej paser) stwierdzil ze
dostarczy do jutra faktury swiadczace o zakupie materialu od firm
wykonujacych roboty torowe. Policja wierutne bzdury wziela za dobra monete.
Okolo 20.30 zostalismy powiadomieni ze w rejonie Szombierek pracuja
"pilkarze". Podjeta natychmiast akcja - nasza grupa operacyjna znalazla
sie na miejscu w ciagu 10 min. doprowadzila do zatrzymania dwoch
sprawcow (dwoch zbieglo). 

8.11.2002

Mam nadzieje ze jutro prace torowe rusza bez przeszkod. Dzis zaloga
Karbia zaplanowala skrecic tor z Bytomia Glownego do Przeladowni.
Wczoraj zakonczono wycinke krzakow na Bytomiu Polnoc i prace zostaly
odebrane. Nadchodzace dni mozna wykorzystac na odbudowe toru na
Przeladowni, demontaz pozostalosci rozjazdow mijanki. W razie potrzeby
oprocz pociagu roboczego moze pomoc traktor Ursus ktory zostal ostatnio
uruchomiony.

pozdrawiam

Andrzej Cichowicz
 

5.11.2002

Informuje o przejeciu przez SMK Warsztatow Rozbark od 31 X o godz.15.00.
W dniach sobota - poniedzialek  9 - 11 XI mobilizacja sil i srodkow - odbudowa toru w rejonie Krzyzowej w Bytomiu.
Ponadto codziennie w godzinach  8 - 16 mozna pomoc w Karbiu (wycinka Bytom Polnoc, torowe Bytom - Lagiewniki) i Rozbarku (porzadkowe - sprzatanie terenu)

pozdrawiam

Andrzej Cichowicz

20.10.2002

Przesylam Wam liste taboru kolejowego, ktora Dyrekcja
Kolei Dojazdowych  przekazala na rzecz gminy Bytom. Ci ktorzy znaja
realia GKW zauwaza od razu ze z tego taboru mozna zestawic tylko jeden
pociag w sezonie letnim (potrzeba dwa aby jeden obslugiwal Bytom, a
drugi Siemianowice) ale po co nam drugi pociag skoro dostalismy tyle
lokomotyw ze na jeden za duzo, za to na dwa za malo (do obslugi pociagu
na odcinku Karb - Bytom potrzebne sa 2 lokomotywy), chyba ze zalozymy ze
tabor nasz bedzie pracowal bezawaryjnie. Ponadto otrzymalismy wagony
letnie z pierwszej - najstarszej serii z 1993 roku wymagajace remontu - wymiany desek burt, podlog i
lawek.  Uznano tez, ze
jedyny wagon z WC jest bardziej potrzebny na trasie dlugosci 2 km 
Jak sie zapewne domyslacie tabor ktory przedstawia jakas wartosc trafi
do Rud, a reszta na zlom.

We czwartek 17 X zaladowano na samochod Lxd2-373, ktora pamietacie z pociagu
12X. Nawet sie nie spodziewalismy ze na szlaku GKW widzimy ja po raz
ostatni...

Urzad Miejski w Bytomiu zamierza w poniedzialek interweniowac w tej
sprawie.


WYKAZ TABORU PRZEKAZANEGO GMINIE BYTOM

A) LOKOMOTYWY
Lyd1-309 do remontu, Lxd2-352 do remontu, Lxd2-359, Lxd2-364, Lxd2-372,
MBd1-281 do remontu.

B) POJAZDY POMOCNICZE
WMc-106 do remontu

C) WAGONY OSOBOWE
Asxh 3412, Bxhi 1103-5 do remontu, Bxhpi:  235-9, 230-0, 231-8, 232-6
bez wozkow, 233-4, 234-2. Wszystkie Bxhpi wymagaja pilnego remontu -
konserwacji i malowania wraz z wymontowaniem okien, drzwi i otworow w
dachu, wymiany instalacji wodnej i armatury. Po prostu - klozety sa w
takim stanie ze tylko wymiana moze je ucywilizowac.

D) WAGONY OSOBOWE LETNIE
BTxhpi 300-8 do remontu, BTxpi 301-6 do remontu, BTxi 303-2 do
malowania, BTxi 304-0 do remontu, BTxi 305-7, BTxpi 306-5, BTxpi 307-3
do malowania, BTxpi 308-1 do remontu, BTxpi 312-3, BTxpi 313-1 do
malowania, BTxpi 314-9, BTxpi 315-6 uzupelnic dzwi, okna, malowanie.

E) WAGONY BAGAZOWE
Fxh: 500-9 - juz zostal odmalowany,  501-7 do malowania.

F) WAGONY KRYTE
Kdxh: 4501-3, 4502-3, 4503-3, 4513-4, Kddxh(cynkowe): 8004-2, 8006-7

G) WAGONY KRYTE SPECJALNE
ratunkowe: 1100-7,  5215-9
tarowe:  5206-8,  5207-6

H) PLATFORMY
Ph 0508-1 pomnik na st. Bytom, 5209-2, 7002-0,
7003-8, 7022-8.

I) WEGLARKI Wddxhp
9846-6, 9847-4, 9848-2, 9850-8, 9851-6, 9852-4, 9853-2, 9854-0, 9856-5,
9860-7, 9861-5, 9862-3, 9863-1, 9864-9, 9867-2, 9868-0, 9870-6, 9871-4,
9872-2, 9873-0, 9874-8, 9875-5, 9876-3, 9877-1, 9879-1, 9880-5, 9881-3,
9882-1, 9883-9, 9884-7, 9885-4, 9889-6 - tylko ze tego wagonu nie udalo
sie dotad odnalezc..., 9886-2, 9888-8, 9894-6, 9895-3, 9896-1.
W wagonach grup F, G, H, I nie opisalem stanu technicznego i zakresu
robot ( za duzo pisania...)

Pozdrawiam

Andrzej Cichowicz

 

27.06.2002

W sobote 29VI i niedziele 30VI wyrusza na trase pierwsze pociagi na
trase Bytom - miasteczko SL. Odjazdy z Bytomia Gl. 08.50 i 12.05.
Powroty z Miasteczka 10.20 i 17.45. ceny biletow do 15 km - 2zl, powyzej
15 km - 4 zl. dzieci i mlodziez -bilety ze znizka 50proc. Przewoz
rowerow - gratis.
Nastepne pociagi na GKW wyrusza na trase prawdopodobnie 6-7VII.

zapraszam

Andrzej Cichowicz

27.06.2002

Oto lista osob, ktore wniosly szczegolnie duzy wklad w odbudowe i
uruchomienie GKW wiosna 2002

I. wklad 200-300 godzin

1)  Adrian Bilik, Glubczyce
2)  Leszek Galat, Bedzin
3)  Mariusz Senderowski, Bytom

II. 100-200 godzin

1)  Mariusz Furtek, Ruda Sl.
2)  Marcin Kapica, Ruda Sl.
3)  Grzegorz Kapusta, Czeladz
4)  Jakub Kufa, Katowice
5)  Tomasz Makosz, Katowice
6)  Pawel Niemczuk, Gliwice
7)  Piotr Plazak, Gliwice
8)  Kazimierz Mysliwiec, Bytom (byly pracownik pkp-gkw)
9)  Andrzej Wasik, Tarnowskie Gory(j.w.)

III 50-100 godzin

1)  Lukasz Fronia, Ruda Sl.
2)  Marcin Kurpanik, Myslowice
3)  Krzysztof Lerski, Sosnowiec
4)  Jaroslaw Salata, Gliwice
5)  Marek Szymanski, Katowice

TYM LUDZIOM NALEZY SIE NAJWYZSZE UZNANIE - 300 godzin w dwa miesiace -
rownoczesnie pracujac zawodowo - toz oni pracowali na dwa pelne
etaty!!!!

Andrzej Cichowicz

27.06.2002

Pod adresem http://www.jaku2.republika.pl/  znajduje się fotoreportaż Jakuba Kufy poświęcony odbudowie GKW przez milośników wiosną 2002 - polecam!

Jakub Halor

24.06.2002

Zawiadamiam, ze we srode 26.06 o godz. 13.00 w Wydziale Kolei dojazdowych w
Bytomiu ul. Powstancow Warszawy 1 odbedzie sie wewnetrzne szkolenie na
konduktorow - bileterow na linie GKW. Prosze o zgloszenie telefoniczne
2304541 lub 0-604 084622 lub poczta elektroniczna do wtorku do godz.
20.00.
wtorek - 25.06. od 09.00 mycie wagonow osobowych na stacji Karb,
zestawianie w pociagi.
w dni nastepne - wycinka krzewow ze skrajni i trojkatow widzialnosci
przy przejazdach, sprzatanie torowisk stacji Karb, koszenie trawy.
Kontynuowane bedzie upalanie wkretow.
Prosze deklarowac kto bedzie chetny na popoludnia a kto na rano.

23.06.2002

Po 70 dniach nadludzkiego wysilku, zmagan z przeciwnosciami losu i
glupota paru osob, przy chorze niedowiarkow, malkontentow czy
pospolitych defetystow pokazalismy ze potrafimy.
Wczoraj z Rozbarku do Karbia lokomotywy Lxd2-372 i Lyd1-309
przeprowadzily tabor pasazerski. Uruchomienie sezonu letniego na GKW
jest juz tylko sprawa dni (czytaj kolejowych urzednikow). A zadanie nie
bylo latwe. Naprawie (uzupelnieniu) trzeba bylo poddac ponad 11 km toru,
z tego prawie 500 m ulozyc od podstaw. Czesc materialu trzeba bylo
pozyskiwac rozbierajac zbedne tory co zwiekszalo naklady robocizny.
W sobote 22 czerwca o godzinie 22.43 stacje GKW Rozbark i Karb ponownie
polaczyla wstega toru szerokiego na 785 mm.  Wszyscy chcielismy aby
kolej byla gotowa na dzien dziecka, a pozniej na pierwszy dzien wakacji.
Nie bylo to realne zadanie zwlaszcza po majowych problemach, a nastepnie kradziezach torowisk na niespotykana dotad skale.
Dzis moge sie przyznac ze sam niekiedy tracilem nadzieje, czy zadanie
stojace przed nami jest realne. Czy mozliwe jest szybsze ukladanie toru
od jego rozkradania przez zloczyncow. Wiedzialem jednak ze poddanie sie
oznacza wyrok smierci na te niepowtarzalna kolej i przyznanie racji tym
co stale powtarzali  ze nie damy rady.  Ostatnie dni zmobilizowaly nasze
zespoly na niespotykana skale. Prace ruszaly rankiem z udzialem bylych
pracownikow PKP i hobbystow - uczniow i studentow, po poludniu paleczke
przejmowali hobbysci pracujacy. Podziwialem szczegolnie kilku z was
ktorzy wydajnie pracowali na obie zmiany - poranna i popoludniowa, spali
10 godzin tygodniowo i jedli sniadanie o 8.00 i drugie sniadanie o
22.00. Wszelkie apele o pomoc spotykaly sie z natychmiastowym odzewem.
Na biezaco otrzymywalismy gotowke, wode mineralna czy rekawice robocze,
nie zabraklo paliw do samochodow i lokomotyw. I ta niesamowita
mobilizacja ostatniej soboty. Pierwsi ochotnicy zglosili sie do pracy
juz o 7.00, ostatni zeszli (czesto ci sami) o 23.30. Mimo potu
zalewajacego oczy, skrajnego wrecz zmeczenia, pragnienia, plagi komarow
nikogo nie dalo sie namowic aby zostawic choc troche roboty na jutro. Te
dwa konce torow i 150m pustki miedzy nimi musialy byc polaczone jeszcze
tej soboty.  Ostatnie godziny udawalo sie pracowac tylko dzieki swiatlu
reflektorow wesolo powarkujacej i dodajacej sil Lxd2-372. Nieoceniona
pomoc okazali maszynisci podczas najciezszych fizycznych prac. To
wlasnie Oni - maszynisci Kazimierz i Andrzej rzucili haslo aby pracowac
od rana do zmroku przez ostatni tydzien. A wy to podchwyciliscie. I
dzieki temu mamy spojna linie GKW. Przez caly Bytom, Tarnowskie Gory do
Miasteczka.
Dzis zglosilismy umowe uzytkowania GKW do ostatecznej ratyfikacji przez
PKP. Inercje kolejowych urzednikow - zapewne kilkudniowa - poswiecimy na
uporzadkowanie terenu stacji w Karbiu, posprzatanie wagonow, prace
kosmetyczne.
Nie beda to juz prace tak wyczerpujace jak dotychczas, no i zmeczenie
powoli mija.
Mam nadzieje ze w nastepny weekend spotkamy sie juz w pierwszym pociagu
rozkladowym w sezonie 2002.
Bedzie to chyba najlepsza forma podziekowania za Wasz trud i pomoc,
oraz   okazja aby zdecydowac o naszych dalszych dzialaniach na rzecz
ocalenia GKW.
Obawiam sie ze nie sa to ostatnie problemy stojace przed nami, ale
jestem pewien ze po ostatnich doswiadczeniach damy sobie ze wszystkim
rade.

pozdrawiam i jeszcze raz wszystkim dziekuje

Andrzej Cichowicz

18.06.2002

Dzis weszlismy w trzeci miesiac prac na GKW. Wiem, jestesmy juz wszyscy
bardzo zmeczeni - pracujemy na ponad dwa etaty, niewyspani - bo spimy po
10 godzin tygodniowo, nie mamy pieniedzy bo oszczednosci ulokowalismy w
paliwach, gazach technicznych i innych niezbednych kolejce materialach.
Co za nami: calkowicie przejezdne odcinki Chorzow Przeladownia - Bytom -
Miasteczko i warsztaty - Rozbark - 500m przed Pole Pln. Praktycznie
pozostal do zrobienia niedlugi szlak Pole Pln - Chorzow Przeladownia.
Do prac torowych dolaczyli maszynisci ktorzy wkrotce poprowadza pociagi
rozkladowe na GKW. Grupa mlodziezy szkolnej i studenckiej dzis
zdecydowala aby z uwagi na skrajnie ciezkie warunki atmosferyczne prace
rozpoczynac od jutra o godz. 6.00. Na miejsce robot kursuje loko motywa
Lyd1. Ze strony zarowno PKP jak i UM Bytom "zielone swiatlo". Trzeba to
wykorzystac. Jest zgoda aby na odcinkach prostych szyny na czas
transportu taboru polapac tylko wkretami, a do porzadku zrobic pozniej.
W tej sytuacji zakonczenie etapu "0" - czyli uruchomienie podstawowej
linii turystycznej Bytom - Miateczko i  polaczenie Warsztatow z linia
glowna jest realne do piatku. Wtedy uruchomieniu przewozow turystycznych
nic nie bedzie stalo na przeszkodzie. Zmobilizujmy na nadchodzace dni
wszystkie sily.
Oprocz dokonczenia prac torowych stoja jeszcze przed nami nastepujace
wydatki: paliwo do Lxd2 - na transport szyn z Karbia do Przeladowni -
400 zl we srode, aby we czwartek szyny przyciagnac a w piatek przyszyc,
oraz zakup paliwa w piatek na pierwsze 2 dni eksploatacji - okolo
1000zl.
Licze na Wasza pomoc (finansowa takze w formie pozyczki).

Jutro do pracy mozna sie zglaszac na Brzezinskiej o 6.00, pozniej na
szlaku pod Polem Polnoc.

pozdrawiam

Andrzej Cichowicz

 

15.06.2002

Dzien dzisiejszy niebywale dal sie nam we znaki za sprawa upalu. Ale
dzieki Mariuszowi Furtkowi, ktory dostarczyl dwie zgrzewki wody
mineralnej nikt na szlaku nie padl z pragnienia.  Dziekujemy!!!!

Dzis o godzinie 11.00 w odleglosci 5m!!! od przejazdu na ul. Rebaczy
(Maciejkowice) II brygada naszych torowcow dokonala zatrzymania trzech
sprawcow kradziezy akcesoriow z odcinka od przejazdu na Rebaczy do
pierwszego rozjazdu st. Maciejkowice. Odzyskano 27 szt. podkladek
podszynowych i 62 wkrety. Zatrzymanych wraz z narzedziami przekazano
policji z komisariatu  w Chorzowie Starym. Niestety ze 100m odcinka toru
zginelo lacznie w ciagu ostatnich 12 godzin naszej nieobecnosci 220
podkladek i 660 wkretow.

W trakcie prac na terenie Maciejkowic nawiazano kontakt z mlodymi
mieszkancami Siemianowic Sl. ktorzy skonstruowali i eksploatuja ciekawy
pojazd szynowy - rower. Pojazd taki winien jak najszybciej znalezc sie
na wyposazeniu naszych torowcow do patrolowania szlakow i obchodow.
Niepokoja ostanie poczynania zlodziei na  terenie Siemianowic - w
ostatnim czasie na tej linii dotad kompletnej notujemy lawinowy wzrost
kradziezy akcesoriow, czesci rozjazdow a nawet calych odcinkow torow
szczegolnie na st.  Bytkow.

I brygada torowa zmontowala akcesoria z zabezpieczeniem przed kradzieza
na odcinku toru w obrebie mijanki Chorzow Przeladownia. Dodatkowo
musieli wykonac 9 stykow w miejscach naciec szyn ktore nieznani sprawcy
zrobili ostatniej nocy.

pozdrawiam

Andrzej Cichowicz

 

9.06.2002

poniedzialek 10 VI - pracujemy na st. Maciejkowice 17-20
wtorek 11VI - spotykamy sie Brzezinska 27 godz. 10.00, nastepnie wyjazd
na szlak Pole Pln - Chorzow Przeladownia, do pracy mozna dolaczyc na
popoludniowke - koniec pracy ok. 20.00
sroda 12VI - piatek 14VI - spotykamy sie Brzezinska 27 godz. 9.00,
pracujemy do 20.00, miejsce robot: na odcinku Rozbark - Pole Pln -
Chgorzow Przeladownia - Bytom Gł. bedzie podane przeddzien wieczorem,
okolo 22.00.

Licze na pomoc

Andrzej Cichowicz

PS. Wolontariusze chetni do pracy jako bileterzy proszeni sa o
niezwloczny kontakt - niezbedne jest jednodniowe przeszkolenie i egzamin
z podstaw sygnalizacji (WE1). Termin bedzie ustalony w najblizszych
dniach.

 

8.06.2002

Zdarzenia dnia wczorajszego zbudowaly mnie bardzo i zasmucily zarazem.
Budujace jest nasze tempo prac. Bez najmniejszych problemow, mimo ze
praca to bardzo ciezka, szyny na lukach przy Polu Polnoc znalazly sie na
swoim miejscu - zamocowane do podkladow i zlubkowane. Dodatwo wycielismy
krzewy przy torze GKW. Bowiem zakrzewienie i ubytki w torach dziwnie ida
ze soba w parze...
Smuci mnie to ze na odcinku ktory jeszcze przed nami znow przybylo
pracy. I to tej najciezszej - bo z udzialem luznych szyn. W rejonie ul.
Chorzowskiej i Krzyzowej w Bytomiu skradziono 210 m szyn. Ale jest jeszcze jedna
kwestia - czas!!! Czas ktorego juz nie mamy.  A za tydzien kolejka musi
ruszyc. Czy zdazymy, czy nie okaze sie, ze znow ubylo przed nami...
W nadchodzacym tygodniu montujemy ekipe, ktora bedzie pracowac
codziennie od 9.00-20.00. Kto moze wlaczyc sie do prac? Prosze o
informacje. Wiem ze kilka osob deklaruje urlop - umowmy sie wtedy na 1-2
dni zeby bylo nas jak najwiecej. To w jednosci nasza sila.

pozdrawiam

Andrzej Cichowicz

 

16.05.2002

Stoimy przed wielkim problemem!

Koncza sie pieniadze, a do uruchomienia GKW zostalo jeszcze troche
pracy. Jutro  trzeba przetransportowac WLs50 i 5 koleb z Rudy do
Karbia(300zl), w sobote zatankowac stara ktory rozwozi materialy naszym
torowcom(50zl) no i MBd1(50zl) aby zaczac jazdy inspekcyjne. Gotowka
ktora dysponujemy nie pozwala  na pokrycie wszystkich kosztow ktore sie
teraz zkumulowaly. licze na Wasza pomoc !

pozdrawiam

Andrzej Cichowicz

 

16.05.2002

W zwiazku z brakiem decyzji w sprawie wydania materialu torowego
postanawiam:

1) Prace w godzinach 16-19 w Rozbarku w piatek 17 05 02 - zaladunek materialu na
samochod beda prowadzone po przekazaniu stosownej decyzji Dyrekcji KD -
jutro w godzinach przedpoludniowych. Osoby chetne do pomocy winny
kontaktowac sie telefonicznie 0-604084622.
2) W razie negatywnej decyzji w sprawie materialu w sobote od 9.30
posprzatamy teren stacji Karb, uruchomimy nastepne rozjazdy i
przygotujemy do ruchu wagony rumunskie. Moze bedzie juz gotowy jakis
lok?

pozdrawiam

Andrzej Cichowicz

12.05.2002

Bylo bardzo ciezko ale nastepcy Pstrowskiego  na kolei waskotorowej
ustanowili kolejne rekordy. Linia Bytom Gł - Miasteczko jest przejezdna!
Przez miniony weekend  przepracowalismy prawie 200 roboczogodzin. Efekty
sa po prostu powalajace z nog!
Prawie 100 zabudowanych łubkow, 350 podkladek i 750 wkretow!
Od jutra prace na GKW beda prowadzone juz codziennie.
Rozpoczynaja sie rewizje wagonow letnich. Natomiast  popoludniami w
nadchodzacym tygodniu trzeba uruchomic nastawnie dysponujaca na st.
Bytom Karb(zrobic drzwi wielorazowego uzytku,  okna, uruchomic
urzadzenia srk ), i pozyskac sruby lubkowe z nakretkami i pierscionkami.
Niestety z powodu brakow  w magazynie byc moze trzeba bedzie demontowac
tory stacyjne w Maciejkowicach. Na nastawnie i ewentualny szaber mamy
cztery dni. W piatek popoludniu trzeba zaladowac stara plytkami(800szt)
i wkretami(1600szt.) z magazynu. To wystarczy doprowadzic do
przejezdnosci odcinek Bytom Wask - Pole Pln 0- Rozbark (do odcinka
objetego robotami kanalizacyjnymi).
Mam nadzieje ze bedzie nas nieco wiecej niz w ten weekend. Uruchomienie
GKW jeszcze w maju?
Co wy na to?

Andrzej Cichowicz

 

7.05.2002

Informuje, ze rozpoczynamy nastepny etap prac na GKW.
W piatek 10.05.2002 o 8.30 do warsztatow Rozbark zostanie podstawiona ciezarowka,
ktora trzeba zaladowac akcesoriami. Montaz akcesorii - styki na szlaku
Bytom Karb - Bytom wask i podkladki na odc Bytom Pln - Sucha Gora
wykonamy w najblizsza sobote i niedziele.
Spotkanie w sobote na st Bytom Karb Wask o 9.00.
Prosze o zgloszenia chetnych - z podaniem na ktore dni.
Zapewnia sie material i narzedzia.

pozdrawiam i zapraszam

Andrzej Cichowicz

 

7.05.2002

Z uwagi na znaczne koszty uruchomienia linii GKW silami organizacji
milosnikow kolei zwracamy sie z prosba o kazda mozliwa pomoc.
Przed uruchomieniem kolei trzeba oplacic dozor techniczny, paliwa,
ubezpieczenie, badania lekarskie personelu, i wiele innych drobnych
spraw bez ktorych na szlak zaden pociag nie wyjedzie.
Ze wstepnych ustalen wynika ze koszty te wyniosa ok. 7000zl. Niestety
zaangazowane w uruchomienie stowarzyszenia nie posiadaja takich srodkow.

Z uwagi na likwidacje Cegielni Ruda istnieje mozliwosc zakupu lokomotyw
WLs50 i wagonow koleb na tor 785mm. Jedna lokomotywa juz zostala kupiona
(cena 1250zl) i wkrotce znajdzie sie w Bytomiu, koleby ktore sa bardzo
uzyteczne przy pracach torowych i porzadkowych mozna kupic za 120 zl.

pozdrawiam

Andrzej Cichowicz

 


Menu Następna